• YARIM ALTIN
  3.431,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6405
  % -0,04
 • € EURO
  19,4887
  % 0,22
 • £ POUND
  22,5536
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,6319
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3070
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  321278,214
  % 4,54
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

“2. Dünya Savaşı’ndaki enflasyon bile aşıldı”

“2. Dünya Savaşı’ndaki enflasyon bile aşıldı”

“2. Dünya Savaşı’ndaki enflasyon bile aşıldı”

İYİ Parti Ankara Milletvekili ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz,“2. Dünya Savaşı’nda enflasyonun gördüğü nokta bile aşıldı” dedi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda iktidarı ekonomi modelini veriler üzerinden eleştiren Yılmaz, Ticaret Bakanlığı bütçe görüşmelerinde şunları söyledi: “Bakan Muş, ‘Son dönemdeki birkaç yılı çıkarırsak aslında enflasyonda çok kötü bir yerde değiliz’ demişti.

TL’NİN İTİBARI YERLERDE

Uygulanan ekonomik programla birlikte gerçekten enflasyon konusunda büyük başarı sağladınız. 2. Dünya Savaşı’nda enflasyonun gördüğü noktayı bile aştınız. İnsanlar politik hata, yanlış yapabilirler, bu yanlışlar zaman içinde düzeltilebilir. Fakat enflasyonun 2. Dünya Savaşı’ndaki seviyeyi bile geçmesi bilerek, isteyerek, taammüden ve tercihle yapılmıştır.” “Enflasyon hani düşecekti” diye soran Yılmaz, “Türk Lirası’nın itibarını yerle bir ettikçe ve enflasyon da kontrolden çıktıkça, vatandaş artık tasarrufunu bankalarda tutmak yerine harcamak istiyor. Paranın dolanım hızı arttığı için enflasyon üzerindeki etkisi de net. Baz etkisinden dolayı enflasyonda bir düşüş yaşanacak fakat bu, fiyatlarda düşüş anlamına gelmiyor” dedi.  Durmuş Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) da eleştirdiği konuşmasında şu ifadeyi kullandı: “Enflasyonda TÜİK’in rakamı sıcaklığın gölgedeki ölçümü, İTO rakamı güneşteki ölçümü, ENAG’ın rakamı ise hissedilen ölçüm.”

Yatıp uyusanız bile enflasyon zaten düşecek

Durmuş Yılmaz, enflasyonun baz etkisi ile zaten düşeceğini şöyle anlattı: “80 kilometre hızla giden arabanın hızı teknik nedenle 60 kilometreye düşecek ama ileriye gitmeye devam edecek. Düştükten sonra, çıkıp da ‘Gördünüz mü faizleri düşürdük, enflasyonu da düşürdük. Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur’ propagandasını yapmayın. Eve gidip yatsanız, uyusanız, hiçbir şey yapmasanız bu enflasyon zaten düşecek.”

Hazine'yi enflasyon çarptı, faiz ödemeleri rekor kırdı İlginizi Çekebilir Hazine’yi enflasyon çarptı, faiz ödemeleri rekor kırdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster