• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden geçen yıl mezun olan Karçaaltıncaba, çiftçilik yapan ailesinin tarıma elverişsiz arazilerini değerlendirecek işletme kurmak istedi.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 2

Kadın girişimcilere sağlanan devlet desteklerini araştıran Karçaaltıncaba, güneş enerjisi santrali için bir yıla yakın projelendirme süreci sonunda toplam yatırımın yüzde 55'ine denk gelen 2 milyon liralık hibe desteği almaya hak kazandı.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 3

Karçaaltıncaba'nın devlet desteğiyle kurduğu santral, kısa süre önce üretime geçti, kırsaldaki 4 mahallenin enerji ihtiyacını karşılar hale geldi.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 4

Rana Karçaaltıncaba, Sarayönü ilçesi Başhüyük Mahallesi'nde güneş enerjisi santrali kurmak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvurduğunu, aldığı destekle kurduğu santralde 2 aydır elektrik üretimi yaptığını söyledi.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 5

Karçaaltıncaba ürettikleri enerjinin, elektrik dağıtım şirketi üzerinden çevredeki hanelere ve iş yerlerine verildiğini anlattı.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 6

Kadın girişimci, “Proje, bir yıldır sürüyor fakat tesisimizin aktif olarak elektrik üretimi yapması yaklaşık 2 aylık bir süreç. 2 aydır burada faaliyetteyiz. Civardaki dört yerleşim biriminin 2 aydır tüm elektrik ihtiyacını biz karşılıyoruz. Burası 1 megavatlık bir enerji tesisi. 3 bin 60 panelden oluşuyor. Bu paneller aracılığıyla güneşten aldığımız enerjiyi, elektrik enerjisine çevirerek yenilenebilir enerji üretiyoruz” dedi.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 7

Karçaaltıncaba, enerji sektörüne girme cesaretine devlet teşviği ile sahip olduğunu belirterek, “Kadın girişimcilere olan öncelik hakkını duyunca heyecanlandım. Tarımla uğraşan bir aile olarak da 'tarımsal açıdan değerlendiremediğimiz, verim alamadığımız arazilerimizi nasıl değerlendirebiliriz' diye düşünüyorduk. Değerlendirmek istiyorduk, bizim hayalimizdi. Güneş enerjisi sistemlerinden haberdar olunca tabii bu, bizim çok hoşumuza gitti. Çok büyük bir getirisi var bize. Bunu devlet desteğiyle yapmak beni çok daha fazla heyecanlandırıyor. Bir kadın olarak devletimin arkamda olduğunu bilmek de beni çok heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 8

Tesisi büyütüp ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçladıklarını dile getiren Karçaaltıncaba, “Hedefimiz Konya havzasında tarımsal olarak değerlendirilemeyen bütün arazileri hem kendimiz hem de paydaşlarımızla beraber değerlendirmek, ülkemizin tarımsal açıdan verimsiz topraklarını verimli halde kullanabilmek. Bu konuda ilerleyerek enerji sektörünün öncü firmalarından olmak en büyük hayallerimiz arasında.” diye konuştu.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 9

Karçaaltıncaba, kadınların iş hayatında ve her sektörde çok başarılı olabileceğine inancının tam olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Geleceğin kadınlarla aydınlanacağına çok inanıyorum. Kadın, her şeyden önce annedir. Anneliği yapabilen kadının, iş hayatında başarılı olmaması zaten düşünülemez. Bu konuda devletimizin verdiği desteklerin kadınlar tarafından sıkı bir şekilde araştırılmasını ve takip edilmesini rica ediyorum.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 10

24 yaşında bir kadın olarak ben bugün bunları başarabiliyorsam eğer, nicelerimiz çok daha güzel yerlere gelecek, ben buna inanıyorum. Kadınlardan bu konuda azim göstermelerini, çalışmalarını ve korkmamalarını, cesaretli olmalarını rica ediyorum.

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 11

İlk adımı attıktan sonra gerisi bir şekilde geliyor. Zaten devlet bu konuda çok büyük bir destekle arkamızda. Bunu özellikle bilmelerini istiyorum. Yöneticilerimiz, devlet büyüklerimiz sağ olsunlar, bu işe çok özel bir önem gösteriyorlar, bizi destekliyorlar, teşvikte bulunuyorlar. Özellikle enerji sektöründe ve çevre sektöründe çok güzel destekler var.”

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 12

2 milyon lira destekle güneş enerjisi santrali kurdu: Çok büyük getirisi var - 13