İsrail'de yaşayan emekli vatandaş Esther Freeman, yaklaşık 8 yıl önce 10.000 İsrail Şekeli karşılığında Bitcoin satın almıştı. (Cointurk)

Cointurk Ekonomi  21/11/2021     65 GÜN ÖNCE

3 Bin Dolarlık Bitcoin Yatırımı 320 Bin Dolar Oldu! Banka Ödemeyi Reddediyor!İsrail'de yaşayan emekli vatandaş Esther Freeman, yaklaşık 8 yıl önce 10.000 İsrail Şekeli karşılığında Bitcoin satın almıştı.

Geçtiğimiz yıllarda 3.000 dolar değerinde Bitcoin satın alan 69 yaşındaki İsrailli Esther Freeman, 100 katlı kârın ardından varlıklarını satmak istedi ancak Bank Hapoalim, bu isteği reddetti. Kârını kullanmak isteyen emekli vatandaş, bankadan red yedi.

 

İsrail’de yaşayan emekli vatandaş Esther Freeman, yaklaşık 8 yıl önce 10.000 İsrail Şekeli karşılığında Bitcoin satın almıştı. Bu yatırım yıllar içerisinde 1.000.000 İsrail Şekeli’ne ulaştı ve Freeman kârını kullanmak istedi. Ülkenin en büyük bankalarından Hapoalim Bank, kârı ilk yatırım kaynağı olarak kabul etmeyi reddetti ve yasa dışı finansal operasyonlarla bağlantısını sorguladı.

 

Emekli bir İsrail vatandaşı olan Esther Freeman, 2013 yılında yaklaşık 3.240 dolar yatırım yaparak kripto para piyasasına adım attı. Oğlunu ve gençleri dinleyerek bir girişimde bulunduğunu belirten Freeman, konuyla ilgili bir bilgisi olmamasına rağmen 10.000 İsrail Şekeli’nin 1.000.000 miktara ulaşacağına tahmin etmediğini aktardı.

Esther Freeman, yatırımının 100 kat artışına rağmen Bank Hapoalim‘in tutarı nakit olarak yatırmayı reddetti. Banka bu nedenle fonların kaynağının kara para aklama veya terör finansmanı ile ilgili olabilecveğini açıkladı. Ayrıca kurum, bankaların tipik olarak sağladığı dijital varlık endüstrisinin kötü şöhretli karanlık taraflarından bazılarını hatırlattı.

Olay Resmi Mercilere Taşındı

Bunun üzerine Freeman fonlarını elde etmek üzere daha iyi bir şans için avukat Shaul Zioni’ye başvurdu. Emekli isim, yıllardır bankanın sadık bir müşterisi olduğunu belirtti ve ekledi:

“Banka, geçmiş hareketlerimi biliyor. Başka hiçbir yerde param yok. Tüm varlığım Bank Hapoalim’de. Sermayeyi aklamadığımı veya banka dışında bir iş için kullanmadığımı biliyorlar. Emekliyim. Dört çocuğumun da Bank Hapoalim’de hesap var. Çocuklarımdan birinin daire satın almasına yardım etmeye çalışıyordum.”

Freeman’ın avukatı Shaul Zioni ise konuyla ilgili önemli demeçler verdi. Müvekkilinin mahkemeden Bitcoin‘e yatırılan paranın kaynağını bilinen, açık ve referanslarla desteklendiğini beyan etmesini isteğini kaydetti. Zioni, Freeman’ın yıllar içerisinde Bitcoin’i başka herhangi bir işlem yapılamayan cüzdanlarda sakladığını sözlerine ekledi.