• YARIM ALTIN
  3.464,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6426
  % 0,02
 • € EURO
  19,5735
  % 0,30
 • £ POUND
  22,6921
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  2,6714
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2966
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  313380,377
  % -0,98
 • BIST 100
  4.982,16
  % -0,36

3’ü 1 arada krizle 3 milyon kayıp!

3’ü 1 arada krizle 3 milyon kayıp!

Hem de pandemi ve çip krizinin etkileri henüz geçmemişken. Aslında bir bakıma globalleşmenin dezavantajı da diyebiliriz.

Bugün itibarıyla Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları, bölgedeki küçük ama önemli sanayi tedarikçilerini kapanmasını sağlarken, çatışma bölgesinin uzağındaki fabrikalar bile üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Yaptırımlar ve kesilen ticaret yolları, bir zamanlar büyüyen bir pazar olarak görülen Rusya’ya ve Rusya’dan araç ve parça sevkiyatlarını tamamen engelledi.

Örneğin Lada markasını üreten Rus şirketi AvtoVAZ’ın sahibi Renault ve Volkswagen Grubu gibi Avrupalı otomotiv üreticileri, Rusya’daki ani iş durmasından en çok etkilenenler arasında yer alıyor. VW Grubu, perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlara karşı Rusya’daki araç üretimini ve ülkeye ihracatı derhal ve bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını söyledi.

AVRUPA İLE SINIRLI DEĞİL

Kuşkusuz otomotivdeki kayıplar sadece Avrupa ile sınırlı değil. Geçen haftanın ortasında, yaklaşık bir düzine küresel otomotiv üreticisi de Rusya’daki işlerini askıya aldı, bazıları fabrikalarını süresiz olarak kapattı. Japon Toyota, yaptığı açıklamada, St. Petersburg’daki fabrikasını bir sonraki duyuruya kadar kapalı tutacağını söyledi. Amerikan Ford, Rus Sollers OJSC ile ortak girişimini askıya aldı ve ülkeye satışları durdurdu. Rusya’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Güney Koreli Hyundai Motor, bir hafta içinde yeniden açılmayı umduğunu söyleyerek St. Petersburg’daki fabrikasını kapattı.

VW, Ukrayna’dan gelen eksik parçalar nedeniyle batı Almanya’daki amiral gemisi fabrikasında üretimin yakında etkileneceğini söyledi. Rusya’da fabrika işleten üreticiler, ülkenin SWIFT yani uluslararası bankalararası ödeme sisteminden çıkarılmasıyla tedarik zincirleri üzerindeki stresin daha da kötüleştiğini söylüyor. Rus hava sahasının ablukası ve nakliye şeritlerindeki kesintiler, malların hareketini önemli ölçüde yavaşlattı.

Bildiğiniz gibi küresel otomotiv üreticileri, birçok pazardaki güçlü talebi karşılamak için yeterli otomobil üretmelerini engelleyen küresel çip sıkıntısına rağmen geçen yıl güçlü kârlar elde etmeyi başarmıştı. Ama savaş ve çatışma, endüstri için yeni bir darbe oldu. Bu durum Batılı ülkelerin büyük kesimlerinde en büyük endüstriyel işverenler arasında yer alan sektörün çok ötesine yansıyabilir.

EN AZ 1.5 MİLYON KAYIP

Analistler, savaşın ilk etkisinin bu yıl küresel araç üretimini tahmini 1,5 milyon araç azaltabileceğini söylüyor. Bu da bu yıl beklenen 84,2 milyon adetlik araç satışının yüzde 2’sine tekabül ediyor. Araştırma şirketi IHS Markit’te otomotiv analisti olan Stephanie Brinley, 1.5 milyon adetlik kaybın iyimser senaryo olduğunun altını çiziyor. Brinley, “Şu anki savaş hali üretimi 3 milyon araç da azaltabilir” diyerek, küresel tedarik zincirlerinin nasıl kaotik hale geleceğini bilmek için henüz çok erken olduğunu da sözlerine ekliyor.

KABLOLALARIN MERKEZİ

Ukrayna’da savaş başladığında, düzinelerce otomobil parçası üreticisi ülkedeki fabrikalarını kapattı. Ukrayna, küçük bir otomobil parçaları endüstrisine sahip olmasına rağmen, bir otomobilin kablo tesisatını düzenlemek ve çeşitli bileşenlerini birbirine bağlamak için gerekli olan kablo demetlerinin ana tedarikçisi haline geldi. Bunun dışında otomotiv sektörü için koltuğa kadar birçok parçanın da tedarikçisi durumunda. Ukrayna’da tesisleri bulunan tedarikçiler arasında Leoni AG, Japon Fujikura, Aptiv ve Nexans bulunuyor. Bu tesislerdeki üretimler, Rusya’nın işgalinin başlamasından hemen sonra durdu ve özellikle VW’nin Doğu Avrupa ve Almanya’daki fabrikalarını etkiledi.

Bekleyip gelişmeleri hep birlikte göreceğiz…