• YARIM ALTIN
  4.416,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  21,2496
  % 1,38
 • € EURO
  22,9290
  % 2,02
 • £ POUND
  26,7643
  % 1,51
 • ¥ YUAN
  2,9917
  % 1,15
 • РУБ RUBLE
  0,2626
  % 1,24
 • BITCOIN/TL
  542067,742
  % -4,51
 • BIST 100
  5.372,66
  % 5,04

4 büyük kulübün başkanları bir araya geldi

4 büyük kulübün başkanları bir araya geldi

eşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Habertürk TV'de Serap Belet'in sorularını yanıtladı.

Başkanların açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyle:

“Biz aslında sahadaki rekabetin dışında arkadaş ve dostuz”

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sporun kardeşlik ve birleştirici özelliğinden hepimizin faydalanması gerektiğini hepimiz kabul ediyoruz. Dışarıya yansıyan negatif hava algısı var. Bunun böyle olmadığını, bizim birlik ve beraberliğimizi kamuoyuna göstermek istedik. Bu fikri ortaya atanlar oldu, biz de destekledik. Biz aslında sahadaki rekabetin dışında arkadaş ve dostuz, abi kardeşiz. Kurumların bunu bilmesini, görmesini istedik. Kendi camialarımıza da, taraftarımıza da bu mesajı vermek istiyor olacağız.”

 

“Sorunlarımız ve çıkarlarımız aynı”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise, dört büyük futbol takımı başkanının bir araya gelmesi hakkında şunları söyledi:

“Bizi izleyen herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Burak Elmas başkana hayırlı olsun diyorum. Ahmet başkana liderliğimizi yapacağı için başarılar diliyorum. Sorunlarımız, çıkarlarımız aynı. Saha dışında ortak hareket etmemiz, yapıcı olmamız lazım. Tarihte ilk olarak olduğunu düşünüyorum. Bu toplantı inşallah pek çok toplantının başlangıcı olur.”

“Ciddi kronikleşmiş problemlerimiz var”

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Türkiye’deki futbol kulüplerinin sorunlarını şu cümlelerle ifade etti:

“Süper Lig'deki Passolig kartları toplamının yüzde 78'i burada oturuyor. Ciddi kronikleşmiş problemlerimiz var. Bunların kavga ederek çözülmeyeceği açık. Sayın başkanlarımızla da konuştuk. Kulüplerin, futbolun devamlılığı için hemfikiriz. Sahada rekabet edelim, dışarıda bu problemler çözülmeyince futbolun değeri artmıyor. Bugün bu tartışmaya çok önem veriyorum. Sorunları çözerek Türk futbolunun değerini artırmaya vesile olmamız lazım.”

 

“Sorumluluğu yerine getirmek durumdayız”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Sayın Başkanın yüzde 78 ifadesi ile yola çıkmak istiyorum. Sorun ve sıkıntının yüzde 78 olan kulüplerin başkanları olarak burada oturuyoruz. Sahada rakibiz. Rekabetin fair-play kuralları çerçevesinde saha dışında sağlayabilmek amacıyla omuzlarımıza yüklenmiş olduğumuz sorumluluğu yerine getirmek durumdayız.”

Kulüpler Birliği'nin 8 Temmuz tarihinde yayınladığı bildiri

Kulüpler Birliği, Twitter’dan yayımladığı bildiride, “Bugün gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul toplantısına iştirak eden 19 Süper Lig kulübümüzün imzasıyla Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderdiğimiz yazıyı kamuoyunun bilgisine arz ederiz.” ifadelerine yer verdi.