• YARIM ALTIN
  4.818,00
  % 0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  23,3962
  % 1,22
 • € EURO
  25,2946
  % 0,72
 • £ POUND
  29,5542
  % 0,84
 • ¥ YUAN
  3,2823
  % 0,97
 • РУБ RUBLE
  0,2831
  % 0,44
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.558,91
  % 0,09

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bıraktığımız haftada, değişen faiz beklentileri, cari denge,JP Morgan'ın Türkiye tahmini, TCMB'nin BOTAŞ'a döviz satışı, FAST sisteminde işlem limitinin yükselmesi önemli konuş başlıkları arasında yer aldı

Piyasa, TCMB'den faiz indirim beklentisini düşürdü

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararına ilişkin anketine göre, katılımcılar TCMB'den yıl sonu faiz indirimi beklentilerini düşürdü.

Yılsonu politika faizi tahmini anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi faizlerin 2021 sonunda yüzde 18 seviyesinde olacağına işaret ederken yıl sonu için en düşük tahmin yüzde 16, en yüksek tahmin ise yüzde 19 oldu.

Bir önceki ankette yıl sonu faiz beklentisini açıklayan 16 kurumun medyan tahmini yüzde 16 seviyesinde oluşmuştu.

JP Morgan'dan Türkiye için 'hızlı dönüş' tahmini

JPMorgan salgın öncesi hareketlilik seviyesine en hızlı ulaşacak gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye, Singapur, Hindistan ve Brezilya'nın bulunduğunu belirtti.

ABD'li banka tarafından yayımlanan raporda, salgın öncesi döneme dönmesi en uzun süre alacak ülkeler arasında Filipinler, Peru, Güney Afrika, Tayland ve Kolombiya'nın bulunduğu ifade edildi.

Raporda yer alan değerlendirmede, normale dönüş için gerekli olan aşı eşiklerinin ülkeden ülkeye değiştiği bu yüzden sonuçların ülkelerin performansına göre değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Merkez Bankası BOTAŞ'a Döviz satışına yeniden başladı

Rezervleri güçlendirme stratejisi kapsamında sıfırlanan BOTAŞ'a döviz satışları yeniden başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayında BOTAŞ'a 269 milyon dolar satış gerçekleştirdi.

BOTAŞ'a döviz satışları Ocak ayında 6 yılın ardından sıfırlanmıştı. Ocak-Mayıs döneminde de BOTAŞ'a döviz satışı yapılmamıştı.

FAST sisteminde işlem limiti yükseltiliyor

FAST sisteminde üst limitin artırılmasına karar verildi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada 1.000 TL olan işlem tutar limitinin 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltileceği duyuruldu.

İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesinin hedeflendiği açıklandı.

Çek cezalarında erteleme kapsamı uzatılıyor

AK Parti grubu bazı ekonomik düzenlemeleri de içeren torba teklifi TBMM Başkanlığı'na sundu.

Bloomberg HT tarafından görülen teklifte çek kanununun çek cezalarının infazını düzenleyen geçici 5. maddesinin birinci fıkrasında değişiklik teklif edildi.

Buna göre torba teklifte çek cezalarının süresinin uzatılması yer aldı. Çek kanununun geçici 5. maddesinde 24 Mart 2020 tarihine kadar işlenen suçların infazının durdurulması öngörülürken torba teklifte yer alan düzenlemeyle bu tarih 30 Nisan 2021 tarihine çekildi.

Cari açık Mayıs'ta 3 milyar doları gördü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerine göre cari açık 3,08 milyar dolar oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Mayıs'ta cari açığın 2,95 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Borsada büyük yatırımcı sayısı azalıyor

Tüm yatırımcı gruplarında olduğu gibi borsada portföy büyüklüğü bazında aslan payına sahip büyük yatırımcıların sayısında da gerileme yaşandı. Mart sayısında portföyü 1 milyon TL'nin üzerinde olan yatırımcı sayısı 30 bini aşarak rekor kırmıştı. Mart ayındaki rekoru takip eden aylarda yatırımcı sayısında düşüş izlendi ve Haziran ayında bu yatırımcı grubunda 27 bin 610 kişi yer aldı.

Buna paralel olarak bu yatırımcıların toplam portföy büyüklüğü de gerileme kaydetti. Şubat ayında bu yatırımcı grubunun portföy büyüklüğü 666 milyar TL'yi aşmıştı. Sonrasında bu büyüklük düşüş ivmesine girerken, Haziran ayında 568 milyar TL olarak kaydedildi.