• YARIM ALTIN
  3.937,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0409
  % 0,08
 • € EURO
  20,5625
  % 0,17
 • £ POUND
  23,3677
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  2,7653
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2473
  % -0,40
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.906,63
  % -1,38

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Küresel ve yurtiçi piyasalar ABD enflasyonu ve Avrupa Merkez Bankası toplantısına sahne olan bir haftayı geride bıraktı. ABD'de enflasyon yüzde 5 ile 13 yılın zirvesindeki seyrini korurken, piyasalardaki fiyatlamalar genişlemeci politikaların devamına yönelik beklentilerle şekillendi. Tahvil piyasasında buna paralel düşüş hareketi görüldü.

Yurtiçinde Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi hangi başlıkların öne çıkacağı ve hızlanan aşılama programı aba başlıklar oldu.

İşte 7 başlıkla geçen hafta

1- ABD'de enflasyon 13 yıl sonra ilk defa yüzde 5'i gördü

ABD'de enflasyon Mayıs ayında beklentileri aşarak yıllık yüzde 5 olarak gerçekleşti, aylık yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Enflasyon en son Ağustos 2008'de bu seviyelere ulaşmıştı.

 

Enflasyon verisine ilişkin Bloomberg anketindeki beklentiler, tüketici fiyat endeksinde yıllık yüzde 4,7, aylık yüzde 0,5 artış yaşanacağı yönündeydi.

2- AMB'den pandemi alım programı yönlendirmesi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tutma kararı aldı.

AMB pandemi acil alım programı tutarını 1,85 trilyon euroda tutarken programın kayda değer şekilde daha hızlı devam edeceğini vurguladı.

AMB Başkanı Christine Lagarde, “Pandemi alım programının sona erdirilmesine ilişkin tartışmalar zamanı gelince olacak, henüz bunun için erken.” ifadelerini kullandı.

3- NATO zirvesi için Biden'ın çantasında neler var?

İlk yurtdışı gezisini Avrupa'ya gerçekleştirecek olan ABD Başkanı Joe Biden, NATO'nun liderler zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek.

Biden'ın gündeminde ise Avrupa için demokrasi ittifakının sağlamlaştırılması, Türkiye içinse S-400 ve bölgesel gelişmeler yer alıyor.

4- EURO 2020'de santra vuruşu yapıldı

EURO 2020 A Milli Takımımızın, ev sahiplerinden İtalya ile yapacağı maçla başladı.

Salgın nedeniyle bir yıl ertelenen Avrupa Şampiyonası'na tarihte ilk kez ikiden fazla ülke ev sahipliği yapacak. Tam kapasiteyle hizmet vermeye hazırlanan Macaristan'daki Puskas Arena dışındaki statlara, ülkelerdeki Kovid-19 tedbirlerine göre sınırlı sayıda seyirci alınacak. Turnuvanın ekonomide yarattığı etkiyle de Avrupa'nın gündeminde ilk sıralarda yer tutması bekleniyor.

5- İki meslek grubu daha aşı programına alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kargo çalışanlarının, kuryelerin, taksi ve dolmuş esnafının 12 Haziran'dan itibaren aşı olabileceğini bildirdi.

6- İç borçlanmada kamu bankalarının yükü rekor seviyede

Hazine'nin iç borçlanması içinde kamu bankalarının payı Nisan ayı itibariyle rekor seviyeye yükseldi. Kamu bankalarının iç borçlanmadaki yükü salgın yılı olan 2020'nin ortalarından bu yana yükseliş eğilimi içindeydi.

Hazine'nin gerçekleştirdiği borçlanmalarda yabancı yatırımcıların ve özel bankaların ilgisizliği kamu bankalarının yükünü artıran unsurların başında geldi.

7- Elvan: TÜFE-ÜFE makası rahatsız ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Son dönemde üretici ve tüketici fiyatları arasında artan makas bizi oldukça rahatsız ediyor” dedi. Elvan, Ankara Sanayi Odası’nda yaptı konuşmada, “Üretici fiyatlarının hızlı yükselişinde döviz kuru geçişkenliği ve artan küresel emtia fiyatları temel bir rol oynuyor” ifadesini kullandı.