• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.812,93
  % -1,70

AB küresel vergi anlaşması sonrası dijital vergi çalışmalarını erteledi

AB küresel vergi anlaşması sonrası dijital vergi çalışmalarını erteledi

Avrupa Birliği, küresel vergi tabanı anlaşmasına odaklanmak için dijital vergi planını erteledi.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Daniel Ferrie, “Dijital vergi teklifi için çalışmalarımızı durdurduk” dedi. ABD de dahil birçok ülke dijital vergi anlaşmasına kuvvetli bir şekilde karşı çıkıyordu.

Haftasonu G20 Maliye Bakanları Zirvesi sonrasında konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da küresel vergi anlaşmasının tek taraflı dijital vergi önlemlerine son vereceğini belirterek “Bu anlaşma, aynı zamanda kaotik bir dizi tek taraflı dijital vergi önlemlerine son verecek ve işletmelerimize artan vergi kesinliği sağlayacaktır” demişti.

ABD, Haziran başında altı ülkenin internet şirketlerine uyguladığı vergilere misilleme olarak tarifeleri uygulamaya koymuş ancak hemen uygulanmasını ertelemişti. ABD vergiler konusunda daha geniş uluslararası müzakereler için ilgili ülkelere zaman tanımıştı.

 

Fransa Maliye Bakanı Le Maire, G7 ülkelerinin uzlaştığı uluslararası vergi anlaşmasının Amazon.com ve diğer teknoloji devlerini içermesi gerektiğini söylemişti.

G20 ülkeleri küresel vergi konusunda anlaştı

G20 ülkelerinin Maliye bakanları ile Merkez Bankası başkanları, G20 Dönem Başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde üçüncü toplantılarını Venedik'te gerçekleştirmişti. Ev sahibi Bakan Franco ve İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, düzenledikleri basın toplantısıyla, 2 gün süren toplantının sonuçlarını açıklamıştı.

Bakan Franco, mevkidaşlarıyla, çok uluslu şirketlerin faaliyet gösterdikleri ve kar elde ettikleri yerlerde vergi ödemeleri hususunda çok önemli bir anlaşmaya vardıklarını belirtti. Franco, “G20 anlaşması, önemli bir başarıdır, uluslararası vergi sisteminin gelecek yıllarda istikrarlı olmasına katkıda bulunacaktır.” dedi.

İtalyan Bakan, ekim ayı sonunda yapılacak G20 Liderler Zirvesi'ne kadar üzerinde anlaşmaya vardıkları mekanizmaları devreye almaya niyetli olduklarını kaydetti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) düzeyinde de uluslararası vergi reformu anlaşmasını imzalamayan 7 ülke bulunduğunu, bunların 3'ünün (Macaristan, İrlanda, Estonya) Avrupa Birliği üyesi olduğunu belirten Franco, “Bütün G20 ülkeleri bu konuda anlaşmaya vardı ve amacımız, tüm ülkeler arasında bir anlaşmaya varmak. Dünya gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 90'ını temsil eden ülkeler arasında bir anlaşma, toplu çabaya katılma konusunda diğer ülkelere biraz baskı oluşturuyor. Her ülke uzlaşmayı kabul etmeli.” diye konuştu.