• YARIM ALTIN
  3.777,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8323
  % 0,02
 • € EURO
  20,2257
  % 0,07
 • £ POUND
  22,6784
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,7757
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2654
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  431913,288
  % 0,35
 • BIST 100
  4.767,12
  % -3,31

ABD ne kadar büyür, FED ne yapar?

ABD ne kadar büyür, FED ne yapar?

Bir süreden bu yana ABD ekonomisinde olan biteni her zamankinden daha yakın takip ediyoruz. Çünkü ABD’den gelen her türlü veri akışı, açıklama veya ekonomiye etki eden ekonomi dışı bir gelişme bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerin para ve maliye politikalarına etki ediyor. Hal böyle olunca ABD ekonomisinin ne kadar büyüyeceğinden tutun da tarım dışı istihdam verisinin hangi seviyede gerçekleştiğine kadar tüm verileri anlık izliyoruz.

Bu kapsamda, Goldman Sachs’ın ABD büyümesini aşağı yönlü revize etmesi ne anlama geliyor ona bakalım.

Goldman Sachs’ın son tahminlerine göre; ABD ekonomisinin 2021 yılı büyüme beklentisi %6’dan %5,7’ye çekildi. Buradaki temel gerekçe delta varyantının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri. Goldmasn Sachs’a göre delta varyantı nedeniyle tüketicilerin harcamaları düşecek. Öte yandan şu an adını yeni yeni duymaya başladığımız “Mu varyantı” ekonomiyi ne kadar etkileyecek onu henüz bilmiyoruz. Dolayısıyla yapılan tahminlerin sık sık güncellenmek zorunda kalınacağı bir dönemin içinde olduğumuzu unutmamak gerekiyor çünkü pandemi devam ediyor.

Tabi bu durum ABD Merkez Bankası FED’in politikalarına da etki ediyor. Aslında geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Jackson Hole toplantılarında konuşma yapan FED Başkanı Powell bu konuya ilişkin merak edilenlere üç aşağı beş yukarı cevap vermişti. Konuşmanın ardından genel beklenti varlık alımlarının bu yıl içinde azaltılacağı ve faiz artışı için de acele edilmeyeceği şeklinde oluştu. Oldukça güçlü gelen son tarım işi istihdam verisi de bu beklentileri güçlendirdi. Veriye göre ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz’da 943 bin artmıştı. Bu veriye ilişkin beklenti 870 bin olarak tahmin ediliyordu.

Şimdi yeni duruma baktığımızda FED’in varlık alımlarına bu yıl içinde başlasa bile daha yavaş olacağını ve faiz artımının konuşmak için daha çok erken olduğunu söylemek mümkün. FED’in şahin duruşu kur kanalı üzerinden, güvercin duruşu da emtia fiyatları vb. üzerinden enflasyona tetikliyor. Bir yandan Covid19’un ekonomiler üzerindeki olumsuz etkileri devam ediyor diğer yandan varyantlar sayesinde gelişmekte olan ekonomiler zaman kazanıyor. İlginç bir döngü değil mi?