• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

ABD temerrüde düşer mi, düşerse ne olur?

ABD temerrüde düşer mi, düşerse ne olur?

Covid19 pandemisi ve ekonomiler üzerindeki etkileri devam ediyor. Bununla birlikte bizim gibi gelişmekte olan ekonomiler bir yandan kendi problemleri ile uğraşırken diğer yandan gözünü ABD’ye çevirmiş durumda. Zira ABD’den gelen veriler ve bunlara bağlı olarak FED’in alacağı pozisyon her zamankinden daha kritik önem taşıyor. İşte tam da böyle bir zamanda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bir süreden bu yana dillendirdiği borç tavanının artırılması konusunda ilginç bir adım attı ve The Wall Street Journal’da “Kongre, Borç Limitini Yükselt” başlıklı bir yazı yayımladı.

Yellen, gazetede yayımlanan yazısında ABD’nin bugüne kadar hiç temerrüde düşmediğini ve ülkenin borç limitinin 1960’dan bugüne kadar yaklaşık 80 kez yükseltildiğini ifade ederken diğer yandan bu kez de yükseltilmezse ABD ekonomisi için “tarihi bir mali krizin tetiklenebileceğini” belirtiyor.

Peki ABD temerrüde düşerse ne olur? Öncelikle temerrüdün; şahısların, şirketlerin ve ülke hazinelerinin vadesi gelen borçlarını ödeyememesi durumu olduğunu hatırlatalım. Yani eğer ABD temerrüde düşerse başta temel borçlanma aracı olan hazine bonosu sahiplerine para ödemesi durur. Bu durum eş zamanlı olarak bonoların değerini düşürür ve faiz oranlarında aşırı artışa yol açar. Diğer yandan ABD’ye borç veren ülkeler de ödeme alamadıkları için zincirleme bir sıkıntının başlangıcı olabilir. Yani pandemi döneminde bir “domino etkisi” ile tüm dünyanın yeni ve daha derin bir krize girmesi ihtimali artar.

Elbette bu en olumsuz senaryo. Tahmin ediyorum ABD Kongresi makul bir karar vererek borç limitini yükseltecektir. Ancak bu konudaki somut kararı görmeden riskin masada olduğunu unutmamak lazım.

Öte yandan sürecin de halen belirsiz olduğunu hatırlatmakta fayda var. Zira Yellen, 23 Temmuz’da ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye yönelik bir mektup kaleme almış ve riskleri hatırlatmıştı. Sonrasında beklenen adım gelmeyince de Yellen, 2 Ağustos’tan itibaren olağanüstü önlemlerin uygulanmaya başladığını ilan etmişti. Şu anda halen olağanüstü önlemler devam ediyor ve ABD’nin temerrüde düşme riski gün geçtikçe atıyor.