Şirketler sanal dünyalara yatırımlarını artırdıkça, 2021’in sonlarında metaverse coin projelerindeki momentum arttı. Ancak kripto paralara inananlar bile gelişen teknolojinin geleceği konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kripto fenomeni David Gokhshtein, izlemek için en sevdiği üç metaverse coin projesini paylaşıyor.

Kriptokoin Kripto  22/12/2021     287 GÜN ÖNCE

Metaverse’ün geleceği var mı?

Tıpkı Apple’ın iPhone’u piyasaya sürmesiyle, akıllı telefonları olmazsa olmaz bir alet haline getirmesi gibi, konsept yıllardır var olmasına rağmen, Facebook’un Meta Platforms olarak yeniden markalaşma kararı, metaverse’yi ana akıma taşıdı. Ancak, metaverse’in, yaygın ilgiyi toplayamayan ve çabucak unutulan bu on yılın 3D televizyon versiyonu olarak tarihe geçmesi de mümkün. Ether Capital’in CEO’su Brian Mosoff, fütüristik bir teknolojiden alıntı yaparak, “Sanırım 60’ların ‘uçan arabalar’ vaadi olabilir’ yorumunu yapıyor.

Brian Mosoff, firmasının hayran olduğu Ethereum Blockchain’de birçok sanal dünya çalışmasına rağmen, metaverse tabanında ‘biraz ayı olduğunu söylüyor. Metaverse savunucuları, gelecekte metaverse’in insanların çalışma, oynama ve etkileşim kurma şeklini değiştireceğine söz veriyor. Ancak Brian Mosoff’un, teknolojinin muazzam yutturmacaya kadar yaşayacağı ve bir hevesten daha fazlası olacağı konusunda şüpheleri var. Buna karşılık, uzun süredir kripto para birimine inanan ve Gokhshtein Media’yı yöneten etkileyici bir kişi olan David Gokhshtein, metaverse’e inanıyor. Zamanla sanal dünyaların insanların alışveriş yaptığı ve sosyalleştiği bir yer olacağını düşünüyor:

"Birçok insan için bir kaçış olduğu için öldüğünü düşünmüyorum. Bu pandemi ile küresel olarak devam eden her şeyle birlikte, insanlar devam etmek ve konuşmak için sosyal medyaya yöneliyor çünkü kısıtlamalar her yerde."

David Gokhshtein, koronavirüs yayılmaya devam ederken başkalarıyla bağlantı kurma ihtiyacının insanları metaverse üzerinde partilere ev sahipliği yapmaya yönlendirdiğini söylüyor. Gokhshtein, metaverse’in aynı zamanda işletmelerin sanal arazi satın alabilecekleri, sanal mağazalar kurabilecekleri ve müşterileriyle gerçek hayatta sadakat oluşturabilecekleri ‘kullanılmamış’ bir fırsat olduğunu belirtiyor:

"Popüler isim markalarına sahip olacaksınız – diyelim ki, Nike, Adidas gibi – metaverse içinde mağazalar inşa edecek ve ürünlerini satacak. Çünkü psikolojik bir bakış açısından, insanların metaverse’e aşırı derecede bağımlı hale geleceğini ve onun üzerinde saatler harcayacağını hissediyorum. İnsanlar devam edecek ve zamanlarını metaverse’de geçirecekler. Şirketlerin gelip reklam yapması için mükemmel bir fırsat var."

2022’de izlenmesi gereken 3 metaverse coin projesi

Beğenin ya da beğenmeyin, metaverse ve ona bağlı kripto para birimleri muhtemelen bir gecede yok olmayacak. David Gokhshtein, aşağıdaki üç metaverse coin’inin akranları arasında öne çıktığını düşünüyor. Bu altcoin’ler, hem gelişmekte olan alanda yerleşik liderleri hem de gelecek vaat edenleri içeriyor.

Decentraland (MANA)

Kullanıcıların içerik oluşturmasına ve içerikten para kazanmasına olanak tanıyan bir sanal gerçeklik platformu. 2015 yılında kurulan Decentraland, metaverse hareketini oynamanın en bariz yollarından biri. Yerel tokeni’nin bu yıl 39 kat artması gerçeğinin de kanıtladığı gibi. Ethereum Blockchain üzerinde inşa edilen metaverse coin, dolaşımda toplam 2,2 milyar birim arza sahip. Ancak açık artırmalarda token’ler yakıldıkça bu işaret daha da düşecek. David Gokhshtein, şu yorumu yapıyor:

"Metaverse tabanına gelince, açıkçası Decentraland ve Sandbox benim favorilerim. Onları çok seviyorum, özellikle Decentraland. Uzun süredir ortada yok."

The Sandbox (SAND)

Kullanıcıların dijital varlıklar oluşturup değiş tokuş edebileceği dijital bir dünyaya sahip Blockchain tabanlı bir video oyunu. MANA gibi, metaverse farkındalığı arttıkça SAND patladı. Kripto, Kasım ayında belirlenen rekor seviyesinden %42’nin üzerinde bir düşüşe rağmen, 136 kat değer kazandı. O zamandan beri, yatırımcıların risk iştahı dramatik bir şekilde düştü ve bu da hem kripto para birimlerinin hem de hisse senetlerinin geniş bir şekilde satılmasına yol açtı. David Gokhshtein, şunları söylüyor:

"The Sandbox’ta Snoop Dogg’un yanında arazi sahibi olmak için çılgınca 1,5 milyon dolar ödeyen insanlar var. Kardashianların ve diğer tüm ünlülerin ne zaman geldiğini hayal edin. İnsanlar sanal gayrimenkul satın almak ve yanlarında olmak için yüklü miktarda para ödeyecekler."

Gala Games (GALA)

Kullanıcıların oyun içi varlıkları satın alabilecekleri Blockchain tabanlı bir video oyunu. Yıla girerken bir kuruşun yalnızca sekizde biri değerinde olan GALA, Decentraland ve Sandbox’ın olağanüstü kazanımlarını utandırdı. 1 Ocak’ta token’e 1 dolarlık bir yatırım, 20 Aralık itibariyle 323 dolar değerinde olacak. David Gokhshtein, şu düşüncelerini paylaşıyor:

"Gala Games, bunu beğendim. Sanırım iki gün önce çok büyük bir parti verdiler. Las Vegas’ta iki günlük bir parti, bana katılanlar tarafından söylendi: Gerçek değildi. Bu yüzden onlardan çok yüksek beklentilerim var."