• YARIM ALTIN
  3.453,00
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6305
  % -0,02
 • € EURO
  19,4967
  % 0,44
 • £ POUND
  22,5820
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  2,6374
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3059
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  319119,747
  % 1,50
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Akbank: Siber saldırı veya müşteri bilgi güvenliği problemi yok

Akbank: Siber saldırı veya müşteri bilgi güvenliği problemi yok

Akbank, 6 Temmuz vadeli veya taksit tarihli ticari ve tüketici kredilerinde faiz işletilmeyeceğini ve işleyen faizin geri ödeneceğini açıkladı.

Banka, internet sitesinden yaptığı açıklamada erteleme için “ana bilgisayardaki teknik sorundan kaynaklı kesintileri” gerekçe gösterdi.

Bankadan yapılan açıklamada, müşterilere ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacağı belirtildi. Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacağı da açıklandı.

Banka, sistemlerinde yavaşlama ve kesinti yaşandığını açıklamıştı

Akbank, 6 Temmuz 2021 tarihinde resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sistemlerimizde yavaşlama ve kesintiler yaşanmaktadır. İlgili birimlerimiz konuyla ilgili çalışmaktadır. Müşterilerimizin gösterdiği anlayış için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Bankadan gelen diğer bir açıklamada, “6 Temmuz'da başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.” denildi.

“Herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır”

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir. Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com'dan ulaşılabilirler. Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.”