• YARIM ALTIN
  3.466,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6410
  % 0,02
 • € EURO
  19,5633
  % 0,23
 • £ POUND
  22,6507
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  2,6707
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2954
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  313288,638
  % -0,94
 • BIST 100
  4.975,71
  % -0,49

Altın Bir Çıkışa Hazır Olabilir…

Altın Bir Çıkışa Hazır Olabilir…
——– INVESTING.COM ——–

Birbiriyle çelişen makro faktörler sebebiyle, altın geçtiğimiz birkaç aydır çirkin bir konsolidasyon aralığına sıkışmış durumdaydı. Peki artık bu konsolidasyondan çıkarak bir trende başlamaya hazır mı?

 

Değerli metal, uzun vadeli 200 günlük hareketli ortalamasından uzaklaşmakta zorlanıyordu ve ABD'de bugün yayınlanacak istihdam raporu öncesinde şu an tam da bu seviyede bulunuyor. Tarım dışı istihdam figürleri fiyatları yalnızca kısa vadede etkileyecek olsa da, burada önemli olan yatırımcıların inancının ne yönde olduğu: mevcut zayıflık iyi bir alım fırsatı mı, yoksa rallilerde satış yapmayı sürdürmek hâlâ daha iyi bir yaklaşım mı?

 

Buna geri döneceğiz, ancak önce grafiklere bakalım.

 

Günlük grafik pek net bir manzara sunmuyor, ancak ECB'nin şahin açıklamaları sonrasında altınla pozitif bir korelasyona sahip olan EUR/USD'nin yükselmesinin ardından, altının Perşembe günü 200 günlük hareketli ortalamadan bir çekiç/doji mumu kaydetmesinin olumlu bir gelişme olduğu söylenebilir. Fiyatların daha kayda değer bir iyileşme göstermesi için, 1.810 dolardaki direncin kesin bir şekilde kırılması gerekiyor.

Haftalık grafik, günlük grafiğe kıyasla daha ilginç. Bu zaman aralığında, fiyatların yakınsayan trend çizgileri içinde yakınsadığını görüyoruz. Yani önümüzdeki birkaç hafta içinde, fiyatlar aşağı ya da yukarı yönde bir çıkış yapacak.

Uzun vadeli boğa trendi çizgisinin sürekli olarak sunduğu destekle birlikte, yukarı yönlü bir çıkış olasılığının aşağı yönlü bir çıkışa kıyasla daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

 

Birbiriyle çelişen makro faktörler, altının grafiklerine yansımış durumda.

 

Altın destekçileri, metalin hâlâ değerinin çok altında bulunduğunu iddia ediyor. Dünya çapında çok yükselen enflasyon seviyeleri, altın fiyatlarında da bir yükseliş getirmeli. Metal birçok kişi tarafından enflasyona karşı bir koruma aracı olarak görülüyor ve özellikle de, aynı zamanda bir döviz krizinin de yaşandığı Türkiye gibi ülkelerde olmak üzere, dünya çapında enflasyon itibari paraların değerini eritmeye devam ediyor. Ancak enflasyonun altın fiyatları üzerindeki etkisi şimdiye dek çok küçük oldu.

 

Ek olarak, gelişmiş ülkelerin uyguladıkları para politikaları, merkez bankalarının enflasyona verdiği tepkilerle birlikte az da olsa sıkılaşmaya başlamış olsa da, hiç bu kadar gevşek olmamıştı. Bu bir kez daha, yatırımcıları altın yerine hisse piyasalarına (ve kripto paralara) itti. Altın ise Ağustos 20202'de 2.000 dolar üzerinde rekor bir zirveye doğru rallisinde ilk olarak destek bulmuş olsa da, daha sonra bu kazanımların büyük bir kısmını kaybetti.

 

Ancak enflasyonun hiçbir yavaşlama işareti vermemesi ve ABD'li teknoloji hisselerinin bazı çatlaklar göstermeye başlamasıyla birlikte, altın tahvil faizlerindeki yükselişe dayanarak yukarı yönlü bir çıkış yapabilir.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ