• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.812,93
  % -1,70

Altın Fiyatları Haftaya Bu Seviyeleri Vurabilir!

Altın Fiyatları Haftaya Bu Seviyeleri Vurabilir!
——– KRIPTOKOIN ——–

Tüketici duyarlılığı, son 10 yılın en düşük seviyesinde

Geçtiğimiz gün yapılan bir altın anketinin sonuçları, Wall Street’te hissiyatın son derece karışık olduğunu gösteriyor. Ancak tüketiciler artan enflasyon tehdidinden ve satın alma güçlerinin kaybından korkmaya devam ettikçe, “Main Street”te, yani bireysel yatırımcılar arasında yükseliş hissiyatı net. Cuma günü, Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılığı anketinin, son 10 yılın en düşük seviyesi olan 61.7’ye düştüğünü söyledi.

Aynı zamanda rapor, tüketicilerin enflasyonun 2022 yılına kadar yüzde 5 civarında kalmasını beklediğini belirtti. Raporda, artan enflasyonun tüketici duyarlılığı üzerindeki en büyük engel olduğu belirtildi. Bazı piyasa analistleri, servetlerini korumak ve büyüyen piyasa ve ekonomik risklere karşı korunmak istedikleri için altının tüketiciler için çekici bir varlık olmaya devam ettiğine inanmıyor.

İşte anketin sonuçları: Altın fiyatları için beklentiler neler?

Bu hafta 15 Wall Street analisti Kitco’nun altın anketine katıldı. Katılımcıların 6’sı, yani yüzde 40’ı altın fiyatlarında yükseliş öngörüyor. Aynı zamanda 4 analist, yani katılımcıların 27’si, gelecek hafta daha düşük altın fiyatları çağrısında bulundu. 5 analist yani katılımcıların yüzde 33’ü, kısa vadede altın konusunda tarafsız kaldı. Bu arada, çevrimiçi Main Street anketlerinde 597 oy kullanıldı. Bunların 373’ü yani yüzde 62’si önümüzdeki hafta altında yükseliş öngörüyor. Katılımcıların 128’i, yani 21’i daha düşük fiyatların görülebileceğini söylerken, 96 seçmen yani katılımcıların 16’sı, kısa vadede tarafsız kaldı.

Analistler, altın fiyatları için hisse senetlerini takip ediyor

Altın sadece tüketiciler için çekici bir değer koruyucu olmakla kalmıyor, aynı zamanda bazı analistler, artan tahvil getirileri ve faiz oranı beklentilerinin piyasa volatilitesini artırdığını ve altının da iyi bir riskten korunma aracı olduğunu kaydetti. Equiti Capital’in piyasa analisti David Madden, hisse senedi piyasasındaki volatilitenin altın fiyatlarını “kaliteye kaçış” hareketi ile desteklediği için altın konusunda hafif yükseliş eğiliminde olduğunu söyledi.

——–  ——–

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ