• %
 • AMERIKAN DOLARI
  23,4383
  % 1,40
 • € EURO
  25,2595
  % 0,74
 • £ POUND
  29,5411
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  3,2873
  % 1,15
 • РУБ RUBLE
  0,2837
  % 0,61
 • BITCOIN/TL
  623723,233
  % 0,77
 • BIST 100
  5.561,30
  % 0,13

AMB’den enflasyon hedefi vurgusu

AMB’den enflasyon hedefi vurgusu

Avrupa Merkez Bankası, yayımladığı para politikası kararında son strateji değişikliğiyle beraber koyulan enflasyon hedeflerine ulaşmak amacıyla faiz oranlarında ve varlık alım programında herhangi bir değişiklik yapmadı ama enflasyon hedeflerine ulaşana kadar para politikası çerçevesinin korunacağının altını çizdi.

Varlık alım programının aylık miktarında bir değişiklik olmayacağını belirten banka, Yönetim Konseyi'nin varlık alım programının genişlemeci etkisi görülene kadar şu anki para politikası çerçevesini koruyacağını vurguladı.

Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) kapsamında yılın ilk aylarına göre ikinci çeyrekte daha fazla varlık alımı yapılacağına dikkat çeken AMB, Mart 2022 sonuna kadar PEPP ile toplamda 1,85 trilyon euroluk net varlık alımı yapılacağını belirtti.

 

Yapılan açıklamada Yönetim Konseyi'nin enflasyon hedeflerine ulaşmak için tüm araçlarında değişiklik yapmaya hazır olduğu da ifade edildi.

“Pandeminin gölgesi hala üzerimizde”

Gerçekleştirdiği basın toplantısında tüm sektörler için genişlemeci finansman koşullarını korumaya devam edeceklerini belirten AMB Başkanı Christine Lagarde, “Euro bölgesindeki toparlanma devam ediyor fakat pandeminin gölgesi hala üzerimizde. Enflasyonda bir artış var fakat bunun büyük oranda geçici olması bekleniyor. Orta vadede enflasyon görünümü düşük kalmaya devam ediyor.” dedi.

Tüm para politikası araçlarında düzeltme yapmaya hazır olduklarını bir kez daha vurgulayan Lagarde, ekonominin ikinci çeyrekte toparlandığını ve kısıtlamaların kalkmasıyla beraber yılın kalanında da toparlanmaya devam edeceğini belirtti.

“Ekonominin gelecek yılın ilk çeyreğinde salgın öncesi seviyelere dönmesini bekliyoruz”

İmalat sektöründen güçlü bir performans göstermesini beklediklerini ifade eden Lagarde, artan delta varyantı vakalarının hizmet sektörü toparlanmasında baskı yaratabileceğini söyledi.

“Ekonominin gelecek yılın ilk çeyreğinde salgın öncesi seviyelere dönmesini bekliyoruz. Bunun için önümüzde hala uzun bir yol var” diyen Lagarde, kararlı, hedefli ve koordineli bir maliye politikasının para politikasını tamamlayıcı bir rol oynamaya devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

“Enflasyonun orta vadede yükselmesini fakat hedeflerimizin altında kalmasını bekliyoruz”

Enflasyonun gelecek aylarda artmaya devam etmesini fakat 2022'de düşüşe geçmesini beklediklerini belirten Lagarde, şu anki artışın büyük oranda enerji fiyatları ve baz etkisinden kaynaklandığını söyledi.

Güçlü talep ve tedarik zincirlerinden kaynaklı geçici fiyat baskısının bir süre daha fiyatları yukarı yönlü etkileyeceğini söyleyen Lagarde, “Ekonominin toparlanmas ve parasal desteklerimizle beraber enflasyonun orta vadede yükselmesini fakat hedeflerimizin altında kalmasını bekliyoruz” dedi.

Lagarde politika değişikliği için 22 Temmuz toplantısına işaret etmişti

AMB Başkanı Christine Lagarde, banka için Temmuz toplantısının son dönemlerin en kritik toplantılarından biri olacağını söylemişti.

Venedik’teki G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankacıları zirvesinde Bloomberg TV’ye röportaj veren Lagarde, 22 Temmuz'daki faiz toplantısında yeni parasal teşvik yönlendirmesine hazır olunması gerektiğini söylemişti.

22 Temmuz’daki toplantının ilginç varyasyonlara ve değişimlere sahne olacağını belirten Lagarde “Önemli bir toplantı olacak. Hedeflerimize ulaşacağımızı göstermemiz gerektiğine dair kararlılığımız düşünüldüğünde sözlü yönlendirme kesinlikle yeniden değerlendirilecek” açıklamasında bulunmuştu.

AMB'nin yeni stratejisi 22 Temmuz'da uygulanmaya başlayacak

AMB, yeni stratejisinde enflasyon hedefinin yüzde 2'ye yükseleceğini teyit etti ve orta vadede simetrik yüzde 2 hedefi kabul edildi. Strateji değerlendirmesine göre AMB geçici sürede ılımlı düzeyde enflasyon hedefinin üzerine çıkabilecek.

AMB'den yapılan açıklamada “hedefin simetrik olmasının negatif ve pozitif sapmaların eşit derecede istenmediği anlamına geldiği” belirtildi. AMB enflasyon hesaplamasına ev sahiplerinin oturduğu konut maliyetlerinin de dahil edilmesini önerdi.

AMB tarafından stratejinin 22 Temmuz'daki toplantıyla uygulamaya alınacağı açıklanmıştı.