2021 yılının başından bu yana Bitcoin, yaklaşık olarak % 70 artış gösterdi ve tüm kripto para piyasasına 2 trilyon dolar değer kazandırdı.

parakulecom Analitik  26/12/2021     283 GÜN ÖNCE

Ancak sürekli değişen dalgalanmalar kripto para piyasasındaki birçok kişinin umutlarını azaltmışa benziyor.

Bazı ekonomistlere göre bitcoin önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş gösterecek.

Tüm yıl boyunca para piyasalarındaki dalgalanmalara rağmen, bitcoin oldukça iyi bir yıl geçirdi. Dijital para birimi bitcoin 2021 yılının başından bu yana yaklaşık olarak % 70 artarak tüm kripto para piyasasını toplam 2 trilyon dolar değere taşıdı.

İlk büyük kripto şirketinin Nisan ayının ortalarında, Coinbase’in lansmanıyla halka açılması, Goldman Sachs gibi Wall Street bankalarının katılımını arttırdığı ve bitcoin ile bağlantılı ilk ABD borsa yatırım fonunun onayını aldığı bir sene oldu.

Ancak yüksek düzenleyici denetimler ve yoğun dalgalanmaları son zamanlarda bitcon’den beklentileri azalttı. Bazı ekonomistler kripto para piyasasının düşüşe doğru gidiyor olabileceği konusunda tüm yatırımcıları uyardı.

CNBC, önümüzdeki yıl dijital paralar için yeni bir dönem başlamasıyla birlikte analistlerin tahminlerini incelemeye başladı bile.

KRİPTONUN DÜŞÜŞÜ

Bazı analistler Bitcoin’in önümüzdeki aylarda çok ciddi bir düşüş göstereceğini söylüyor.

Kripto para Kasım ayında 69 bin dolarla rekor seviyeye yükseldi. Şu anda 50 bin doların altında seyreden kripto para şimdilerde tepe noktasından neredeyse %30 değer kaybetmiş durumda.

Wall Street, son dönemlerde % 20 veya daha fazla düşüş gerçekleştiren Bitcoin’in volatilitesi nedeni ile iyi bir şöhrete sahip olmadığını söyledi.

Sussex Üniversitesi Finans Profesörü Carol Alexander, bitcoin’in 2022 yılında 10 bin dolara daha düşüş yaşayabileceğinin beklendiğini söyledi. Son bir buçuk yılda elde ettiği tüm kazanımların bu düşüşle birlikte silinebileceğini de konuşmalarına ekledi.

Sussex Üniversitesi Finans Profesörü Carol Alexander, ‘’ Ben şu anda yatırımcı olsaydım, bitcoin’den çıkmayı düşünürdüm, çünkü fiyatı muhtemelen gelecek yıl düşecektir.’’ dedi.

Alexander tarihin tekerrür edebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bitcoin yaklaşık 20 bin dolar gibi yüksek bir rakama çıktıktan sonra, 2018 de 3 bin dolar seviyelerine çekildi. Bu sebeple kripto para piyasasındaki oynaklığa dikkat etmek gerektiğini belirtti. Kripto para biriminin destekçileri ise bu kez her şeyin farklı olduğunu, çünkü kurumsal yatırımcıların bu piyasada daha fazla yatırım yaparak piyasayı daha da yukarı çekeceklerini söylemektedirler.

Union Bank’ın Özel Bankacılık Kolu Stratejisti Todd Lowenstein, ‘’Hiç şüphesiz, Bitcoin’in fiyat grafiği birçok tarihi varlık balonunu izliyor gibi görünmektedir ve bu sefer sdurum çok daha farklı olacaktır’’ dedi.

Bitcoin için yaygın bir yatırım koruma örneği, devlet teşvikleri kapsamınca enflasyona karşı bir hedge görevi yürütülmesidir. Lowenstein, daha şahin bir Federal Rezervin bitcoin'in yelkenlerinden rüzgarı alma riski olduğunu söyledi

Lowenstein, "Goldilocks koşulları sona eriyor ve likidite gelgiti geri çekiliyor ve bu da aşırı değerli varlık sınıflarına ve dijital para birimleri de dahil olmak üzere piyasanın spekülatif alanlarına orantısız bir şekilde zarar verecek." dedi.

Tüm bu açıklamalara rağmen, 2022’ de kripto paranın sona ereceğine herkes inanmış görünmüyor.

Japon dijital varlık borsası Bitbank’ın Kripto Para Piyasası Analisti Yuva Hasegawa, ‘’FED tarafından en büyük risk faktörü için ( nicel sivrilme) karar verildi ve muhtemelen şimdiden fiyatlandırmalar yapıldı.’’ dedi.

İLK SPOT BİTCOİN ETF'leri

 

2022 yılında ABD’deki ilk spot bitcoin borsa yatırım fonunun onaylanması yönündeki gelişme kripto para yatırımcıları tarafından dikkatle izlenmekte.

Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu bu sene ProShares’in Bitcoin Stratejisinin ETF lansmanını onaylamasına rağmen, yatırımcılara doğrudan kripto para birimini almak yerine, bitcoin ile ilgili vadeli işlem sözleşmeleri yapmasını öneriyor.

Vadeli işlemler, yatırımcıyı bir varlığı ileri bir tarihte kararlaştırılan fiyattan satmak veya satın almak zorunda bırakan mali bir işlem türevidir. Uzmanlar, bitcoin yerine ProShares’ın ETF’sinin çoğu kripto paraya göre acemi yatırımcılara fazla riskli olabileceği konusunda uyarılarda bulundular.

Crypto Exchange Luno’nun Kurumsal Gelişim ve Küresel Başkan Yardımcısı Vijay Ayyar,’’Bu sene kurulan Bitcoin Futures ETF, sözleşmelerinin yaklaşık %5-10’nuna mal olması açısından yüksek maliyetler göz önüne alındığında çok da yatırımcı dostu kabul edilmedi.’’dedi.

‘’Artan basınç 2022 yılında onaylanacak olan Bitcoin Spot ETF’sine işaret etmektedir, çünkü piyasa şu anda bir tane kriptoyu destekleyebilecek büyüklüktedir.’’ dedi.

Grascale Investments, dünyanın en güçlü bitcoin fonunu spot ETF’ye dönüştürmek için başvuruda bulundu. Bitcoinle yüksek kazanç elde etmek için sırada bekleyen çok fazla başvuru bulunuyor.

 

 

‘DeFi’ye Dönüş’

 

Kripto para piyasası geliştikçe, ethereum gibi diğer dijital para birimlerinin çok daha büyük rol oynaması ile bitcoin’in Pazar payıda azalıyor. Yatırımcılar büyük kazanç umuduyla, bütçelerine uygun olarak daha küçük kripto para bakmaya başladılar. Analistlere göre burum 2022 yılında da devam edeceğe benziyor.

Sussex Üniversite’sinden Carol Alexander 2022 yılına ethereum, solana, polkadot ve cardona gibi dijital paraların bayrağı taşıyacağını söyledi.

Bakoyanni,’’ Perakende yatırımcılar başta kontrolsüz tesisler üzerinde olmak üzere bitcoin ticaretinin tehlikelerini fark etmeye başladıkça, finans piyasalarında temel bir rol oynayan paralara geçeceklerdir.’’ dedi.

Carol Alexander, ’’gelecek yıl bitcoin’in piyasa değerinin ethereum ve solana gibi paraların yarısı kadar olacağını tahmin ediyorum.’’ dedi. ‘’Hatta daha da azını öngörüyoruz.’’ Diyerek açıklamalarını sürdürdü.

Kripto Platformu ICHI’nin Ağ Sorumlusu Bryan Gross, merkezi olmayan finans ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar gibi yeni ortaya çıkan kripto gelişmelerinin ‘’kriptonun en yüksek büyüme alanları olma olasılığının yüksek olduğunu’’ söyledi. DeFi, geleneksel finans ürünlerini aracısız olarak yeniden yeniden yaratmayı hedeflerken, DAO’lar yeni bir dijital topluluk olarak düşünülebilir.

DeFi’a aktarılan toplam para miktarı bu sene ilk kez 200 milyar doları aşmış görünüyor ve uzmanlar bu rakamın 2022’de daha da artacağını öngörüyor.

DeFi, Web3 olarak bilinen teknolojideki daha geniş bir trendin parçasıdır. Web3 hareketi, blockchain ve misli olmayan token’lar gibi kripto para teknolojilerini kapsayan, yeni ve merkezi olmayan bir internet iterasyonu gerektirmektedir.

 

‘Düzenleme Alanında Önemli Bir Yıl’

 

Düzenleyici kurumlar bu sene kripto para birimlerine karşı daha esnek davranırken, Çin kripto ile ilgili tüm faaliyetleri tamamen yasakladı ve ABD makamları pazarın bazı alanlarına darbe indirdi. Analistler, düzenlemenin sektör için 2022 yılında kilit bir konu olmasını beklemektedirler.

Luno'dan Ayyar, "2022 şüphesiz düzenleme cephesinde büyük bir yıl olacak." dedi. "Çeşitli hükümetlerin ve özellikle ABD'nin kripto alanına düzenleme getirme konusunda ilgisi daha yüksek olmamıştır."

Ayyar, SEC’nin menkul kıymet olmadığını belirttiği bitcoin ve ethereum dışındaki kripto para birimlerinin yasal olarak ‘’gri bölgesinin’’ netleşmesini beklediğini söyledi.

Blockchain şirketi Ripple, sıklıkla kullandığı bir kripto para birimi olan XRP üzerinden Amerikan izleme kuruluşunun verdiği bilgileri hatırlatıyor. SEC, XRP’nin kayıt dışı bir güvenlik ve 1,3 milyar dolarlık Ripple ve iki yöneticisi tarafından yasadışı olarak satıldığını iddia ediyor. Rippel, XRP’nin güvenlikli olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar, düzenleyici kurumların büyük olasılıkla önümüzdeki yıl piyasalardaki istikrar konuları üzerinde duracağı görüşündeler. Dijital para olan Tether, özellikle tartışmalıdır çünkü onun rezervlerinde dolar karşısında yeterli varlığının olup olmadığına dair endişeler vardır. Değeri, ABD doları gibi mevcut varlıların fiyatına bağlıdır.

Lowenstein, ‘’ Düzenleme kurumları teminatın sağlamlığı ve işin arka planına baktıkça, şüphesiz daha fazla inceleme yapmaktadır.’’ dedi.

‘’ Konut ve konut kredisi krizinin ardındaki teminatların kuşkulandığı ve risk iştahlarının agresif bir şekilde gerilediği zamanları insanlar çok çok iyi hatırlar.’’

Bu arada düzenleyiciler DeFi alanını incelemeye başladılar. Bu ayın başlarında, Uluslararası Ödemeler Bankası grubu DeFi’nin düzenlenmesini talep ederek, ‘’merkezi olmayan’’ pazarlardan endişe duyduklarını söylediler.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.