• YARIM ALTIN
  4.420,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  21,3989
  % 0,49
 • € EURO
  23,0260
  % 0,22
 • £ POUND
  26,9673
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  3,0062
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,2651
  % -0,40
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.372,66
  % 5,04

Analistlere göre AMB Aralık’ta varlık alımlarını azaltma kararı alabilir

Analistlere göre AMB Aralık’ta varlık alımlarını azaltma kararı alabilir

Avrupa Merkez Bankası'nın Eylül toplantısı yaklaşırken, piyasa aktörleri varlık alımlarına yönelik karara odaklandı.

CNBC’ye değerlendirmelerde bulunan dört analiste göre, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Aralık ayında, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik iyileşmeden dolayı, Kovid nedeniyle uygulamaya koyulan teşviklerde azaltmaya gideceğini duyuracak.

ABD’de Fed, hali hazırda yıl sonuna kadar teşviklerde muhtemelen azaltmaya gideceğinin işaretini vermişti. Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin, pandemi ortamındaki uygulamalarda olduğu gibi çok fazla politika desteğine ihtiyaç duyacak noktada olmadığını, ancak varlık alımlarının ne hızda azaltılacağı konusunda henüz bir karar alınmadığını söylemişti.

 

Piyasa, Euro Bölgesi’nden de benzer bir duyurunun yakın bir zamanda geleceğini öngörüyor.

AXA Investment Managers Grup Başekonomisti Gilles Moëc, yaptığı değerlendirmede, “Tahminim Aralık ayında bu duyuruyu yapacakları şeklinde “dedi.

AMB 9 Eylül’de toplanacak, ancak analistler merkez bankasının Kovid dolayısıyla aldığı tedbirlere ilişkin ne yapacağı hakkındaki duyuru için birkaç ay daha bekleyeceğini düşünüyor.

Moëc, AMB yönetim konseyinin karar almadan önce kendilerine biraz zaman tanımak ve yeni tahminlere sahip olmak istediğini düşündüğünü belirtti.

“Pandeminin seyrini görmek isteyeceklerdir”

Nomura’nın Avrupa Ekonomisti Chiara Zangarelli, masada yeni tahminlere ek olarak, AMB’nin ayrıca önümüzdeki aylarda pandeminin nasıl seyredeceğini görmek de isteyeceğini söyledi.

 

Zangarelli, öte yandan, “Ancak görünen o ki, AMB’nin varlık alımlarını azaltma yönündeki kararını Aralık ayının ötesine ertelemesi bankanın güvercin üyeleri için bile zor olacak” dedi.

AMB Baş Ekonomisti Philip Lane de geçen hafta verdiği mülakatta, “Eylül ayı, Kovid ile ilişkili varlık alım programına yönelik mevcut karar tarihi için oldukça uzak, bu nedenle alımların azaltılmasına ilişkin karar verme birkaç ay daha alacak” dedi.