Son günlerde piyasalardaki fiyatlanmalara yön veren ve küresel anlamda bir krize dönüşen Savaşın, piyasalara daha ne gibi etkileri olacak? Amerika ve Avrupa’nın içerisinde bulunduğu ekonomik sorunlara iyi gelecek bir restleşme miydi ya da güçlü olmak haklı olmaktan daha somut bir şey mi…

parakule.com Yazarlar - Eray ALTINTAŞ  25/02/2022     222 GÜN ÖNCE
-------- PARAKULE.COM --------

Pandemi ile birlikte bilançosunu genişleten FED, atları suya götürdü ancak atlara uzun bir süre su içirememişti. Covid’e korkusal bağışıklık kazanan atların, aşının da var olması ile birlikte suları içmeye başlamaları için kafalarını çok eğmelerine gerek yoktu fakat bir sorun vardı ! Su o kadar yükselmişti ki atları alıp götürebilirdi, atlar su içiyorlardı ancak kursaklarına kadar dolmuşlardı…

İşte FED’in de yaptığı tam buydu ve zaten belli miktarda su yetebilecekken daha fazlasına ulaşmak mantıklı değildi. Çünkü FED vanaları açıyordu, atların eyerini tutan ABD hükümetiydi. Vanayı açan nereden bilsin, tüm araziyi göremiyorlardı ki.

Pandemi ile ilgili propogandalar derinleştikçe ve artık piyasadaki dinamikleri sadece para basarak çalıştırmak yerine korkuyu azaltıp çalıştırmanın daha da efektif olduğu anlaşıldı. İnsanlar işlerine giderek ya da iş bularak, mutual ( karşılıklı fayda ) ilişkisi kurmaya başladı ancak istihdam arzulanan düzeyde değildi. Fakat bir sorun daha  vardı ?  Talep kaynaklı enflasyon ve buna küresel enerji fiyatlarının da yükselmesi dahil olunca yani FED’in kabiliyet alanı dışında bir etki daha girdi küresel anlamda arz talebe erişemez oldu ve maliyet enflasyonu da işin içine eklendi.  

Keynesyen politikaların uzun vadede yarattığı sorunları canlı biçimde yaşayan ABD, hesaba katamadığı birçok mesele ile uğraşmak durumunda kaldı.

PEKİ ya Avrupa ?

Deflasyonist ( enflasyonun tam tersi )  baskılarla uzun zamandır mücadele eden Avrupa’nın da pandemide ciddi boyutta sıkıntılar yaşadığını söyleyebiliriz ancak LAGARDE’nin genişleyici politikaları FED’in bilanço daralma adımlarına rağmen devam etti çünkü Powell da Lagarde de enerji fiyatlarının düşeceğini ve enflasyonun kontrol altına gireceğini bekliyorlardı. Avrupa’nın eli ABD’ye göre bir tık daha rahattı. ABD ekonomisi temerrüde düşme riski ile karşı karşıya kalınca borç tavanını genişletti ve daralma için uygun alan yarattı.

Enflasyon Avrupa ve ABD için çok ciddi bir sorun keza enerji fiyatları da düşmeyince enerjide ve üretimde  bağımlı oldukları ülkelerin eline fırsat geçmiş oldu.

Rusya enerji cephesinde, Çin de üretim cephesinde ve ellerindeki gücün farkında bir tavırla uzun zamandır sineye çektikleri meseleleri gündeme getirmeye başladılar.

Tayvan – Ukrayna vb…

PEKİ ya UKRAYNA ?

Ukrayna’nın Avrupa’ya verebileceği çok bir şey yok keza zaten köşeye sıkışmış AVRUPA ve ABD ekonomilerinin enerji fiyatlarındaki şoklara karşı yapabilecekleri çok bir şey yok fakat bu saatten sonra da bağımlılıklarına devam edeceklerini de sanmıyorum. Bir şekilde alternatif yollar arayacaklardır ancak bugün UKRAYNA’da ağır biçimde ya da askeri biçimde fazla yapabilecekleri bir şey yok ve enerji fiyatları ABD –Avrupa yörelerinin ekonomilerini ciddi çıkmazlara sokabilir.

Putin bunu iyi biliyor…

Dünya’nın jandarmalığına soyunan ABD’nin geri adım atmak zorunda olması şüphesiz ki ekonomik meselelerle alakalı,

Batı’nın duyguları yoktur; çıkarları vardır… Sözü ise vücut buluyor gibi fakat ne yapılabilir ki ?

Haklı olsan bile güçlü olmadıkça, çırpınmaktan başka çaren yok gibi. Ukrayna bugün yalnız.

--------  --------

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ