• YARIM ALTIN
  3.983,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0391
  % 0,10
 • € EURO
  20,5173
  % 0,79
 • £ POUND
  23,3345
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  2,7691
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2476
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  536027,514
  % -0,64
 • BIST 100
  4.923,30
  % -1,05

Ayakkabı sektörü hareketlendi

Ayakkabı sektörü hareketlendi

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, ülkenin dünyanın önemli ayakkabı üreticilerinden biri olduğunu, ilk sıralarda yer almak için çalıştıklarını söyledi. Salgından dolayı ihracat hedeflerine ulaşamadıklarını belirten Aydan, Anadolu Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, “17 günlük tam kapanma sürecinden sonra sektörde ciddi anlamda bir hareketlilik başladı” dedi. Ayakkabı imalatçılarından olumlu bildirimler aldıklarını dile getiren Aydan, şöyle devam etti:

CİDDİ SATIŞ VAR

“Sektör, şu anda inanılmaz derecede mutlu. İmalatçılarımız, hem yurtiçine hem yurtdışına çalışıyor. Satıcılarımızdan bayramın yaklaşmasıyla çok güzel haberler alıyoruz ve satışlar yapıyorlar. Sektör olarak son günlerde mutluyuz. Mezuniyetler, düğünler, okulların açılması kararı doğrultusunda ciddi satışlar yaptık, siparişler alıyoruz. Normalleşmeyle rahatladık ve iş yapma konusunda çok iyiyiz. Biz ihracata yönelik çalışma yapmalıyız. İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Şu an herkesin yüzü gülüyor. Gerçekten bu çok önemli. Yaklaşık 1.5 yıldır salgın kaynaklı sıkıntılar yaşıyorduk. Diğer sektörler gibi bizler de sıkıntılar yaşıyorduk. Çok ciddi üretim ve satışlarımız var.”

OKULLAR VE DÜĞÜNLER

Gaziantep Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce de kentte 1200 ayakkabı, 400 de terlik üreticisi bulunduğunu bildirdi. Bu yönüyle Gaziantep'in Türkiye'nin sektörde İstanbul'dan sonra en güçlü kenti olduğuna işaret eden İnce, salgının sektörü çok ciddi etkilediğini belirtti. Normalleşmeyle sektörün rahatlamaya başladığını vurgulayan İnce, “Normalleşmeyle yoğun sipariş alıyoruz. Okulların açılacak olması, aşılamanın yaygınlaşması, düğünlerin, mezuniyetlerin, etkinliklerin eski haline dönmesiyle sektörümüz hareketlendi” diye konuştu. Ayakkabı imalatçısı Yunus Dilsiz de 5 ülkeye ihracat yaptıklarını, iç piyasada da önemli ölçüde satış gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kısıtlamaların bitmesi bizi gerçekten çok mutlu etti. İmalatçılar olarak şu an durumumuzdan çok memnunuz. Kısıtlamaların bitmesiyle mağazaların daha çok ciro yapması, bunların hepsi üreticileri çok sevindirdi. Okulların açılacak olması, düğünlerin rahat şekilde yapılması gibi durumlara çok seviniyoruz. Yoğun bir talep ve sipariş var” dedi.