• YARIM ALTIN
  3.999,00
  % -0,81
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1527
  % 0,15
 • € EURO
  20,8887
  % 0,45
 • £ POUND
  23,7390
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  2,7804
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2485
  % 0,34
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.943,18
  % 2,74

Bakan Elvan, Çinli şirket temsilcileriyle görüştü

Bakan Elvan, Çinli şirket temsilcileriyle görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, uluslararası şirket temsilcileriyle toplantılarına devam etti.

Bakan Elvan, son olarak Çinli şirketlerin temsilcileriyle çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye’de bin 100’ün üzerinde Çinli şirketin faaliyet gösterdiğini ifade eden Elvan, son dönemde başta teknoloji şirketleri olmak üzere Çinli yatırımcıların Türkiye’ye artan ilgisini memnuniyetle takip ettiklerini söyledi.

Bakan Elvan, reel sektör öncülüğünde bir büyümenin peşinde olduklarını, bu noktada da asla yerli ve yabancı yatırımcı ayrımı yapmadıklarını vurgulayarak, “Çin sermayeli şirketlere ülkemize sundukları katma değer için teşekkür ediyoruz. Sizlerle yakın temasta kalmayı son derece önemsiyoruz. Şimdi zaman; yatırımları daha da büyütmenin, yeni fırsatlar oluşturmanın ve hatta üçüncü ülkelerde de işbirliğimizi daha da geliştirmenin zamanı.” ifadelerini kullandı.

“Yerel parayla ticareti son derece önemsiyoruz”

Beklentilerinin Çinli şirketlerin Türkiye’de daha fazla yatırım yaparak kazan kazan prensibi çerçevesinde iki ülke ekonomik aktivitesine katkıda bulunulması olduğunu belirten Elvan, yerel paralarla ticareti de son derece önemsediklerini kaydetti.

Elvan, Türkiye’nin ekonomi politikalarının yönünün de hedefinin de belli olduğunu, Türkiye’nin ekonomi politikalarında Ortodoks yaklaşımı uygulamaya devam edeceğini vurguladı.

Bakan Elvan, G20 ülkeleri arasında Çin ve Türkiye’nin geçen yılı büyümeyle kapatan iki ülke olduğunu, ekonomideki toparlanmanın bu yıl da devam ettiğini dile getirerek, tüm öncü göstergelerin canlı bir ekonomiye işaret ettiğini, Türkiye’nin 2021 yılını, program hedeflerinin üzerinde bir büyüme oranıyla kapatacağını ifade etti.

Elvan, iç talebi de yakından takip ettiklerini, ekonomideki aşırı ısınmayı önlemek üzere için makro ihtiyati tedbirleri zamanlı bir şekilde uyguladıklarını kaydetti.

Ekonomide liberal ve rekabetçi piyasa kurallarından asla taviz vermeyeceklerini dile getiren Elvan, bu ilkeleri odağa alarak Ekonomi Reform Programını hayata geçirdiklerini, programda yer alan eylemlerin hayata geçmesiyle Türkiye’nin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme patikasına kavuşacağını anlattı.

Elvan, daha önce ABD'li şirketler ve son olarak Alman şirketlerin yöneticileriyle bir araya gelmişti.