Fiyat dakikalar içinde 3000 doların üzerinde oynadı. Bitcoin neden düşüyor?

Cointurk Kripto  30/11/2021     309 GÜN ÖNCE

Sadece son 75 dakika içinde fiyatın yaşadığı volatilite bile bize piyasa hakkında çok fazla şey öğretiyor. Hindistan, kripto yasaklarını veto etti derken yükselişe geçen BTC aniden %5 zarar yazdı. Hindistan’ın kripto yasakları üzerinde çalıştığı yönünde bilgiler sızdırılıyordu. Bu durum piyasada belli oranda korku oluşturdu ancak gelen veto BTC fiyatını yukarı çekti. Fakat bu çok uzun sürmedi.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Fed Başkanı Powell, artan enflasyon tehdidinin büyüdüğünü, durdurmak için araçlar kullanacağını belirtti. Açıklamalardan etkilenen Bitcoin, bir saat içinde %5 düşüşle yaklaşık 3.000 dolar zarar yazdı.

Bundan 1 saat 10 dakika önce Bitcoin’in 59.000 doları aştığıyla ilgili bir haber paylaşmış ve yükselişin devam edebilme ihtimalini değerlendirmiştik. Ancak BTC bu seviyeleri 1 saat bile koruyamadı. Varlık alımlarının daha erken azaltılması yönünde yapılan açıklama elbette doların karşısındaki varlıkları olumsuz etkiledi. Kripto paralar, emtialar ve daha fazlası FED’in piyasaya daha az dolar sürme ihtimaline karşı düşüşe geçti. Daha az dolar, daha değerli bir DXY demektir. DXY ise doların daha önceden belirlenmiş para birimlerine karşı gücünü gösterir.

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 57.036 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

FED Toplantısı Ne Zaman?

Toplantı 14-15 Aralık tarihlerinde olacak. FED yapacağı faiz artırımlarını ansızın, sürpriz “ben faizleri artırdım” diyerek yapmıyor. Piyasaları daha öncesinde gelecek toplantıda eğer artırım olacaksa buna hazırlıyor. Yatırımcıların önemli kısmı 0,25 baz puanlık artışın en erken Haziran ayında gelmesini bekliyordu. Ancak yeni varyantın belirsizliği ve artan enflasyon bu tarihin daha erkene çekilmesine de sebep olabilir.

Varlık alımlarının geçen toplantıdaki gibi bir miktar azaltılması olası görünüyor. Elbette 15 Aralık tarihine kadar varyantın etkileriyle alakalı detaylar da daha fazla netleşmiş olur. Eğer mevcut aşıların etkinliği ispatlanır ve varyant abartıldığı kadar canavarca çıkmazsa, kripto yatırımcılarının halen bir şansı olabilir.

Unutulmamalıdır ki, pandeminin etkilerinin azalma ihtimali BTC için yeni bir ralliyi tetikleyebilir. Bu yüzden haber akışlarını sıkı takip etmek faydalı olacaktır.