Kripto para piyasalarının düşüşüyle ilgili 3 teori, daha fazla düşecek mi?

Cointurk Kripto  22/01/2022     256 GÜN ÖNCE
-------- COINTURK --------
Kripto piyasası Cuma günü erken saatlerde toplam piyasa değerinde 500 milyar doların üzerinde kayıp yaşadı. Piyasadaki kan banyosu, 700 milyon doların üzerinde tasfiyeye yol açtı. Bitcoin (BTC) 40 bin dolarlık kritik destek seviyesinin altına düşerken, Ethereum (ETH) de 3 bin dolarlık desteği kaybetti.

Bitcoin (BTC)’i Düşüren 3 Neden

Kabaca 11 haftadır Bitcoin düşüş trendinde ve dip hakkında kimsenin net bir bilgisi bulunmuyor. Hatta yeniden yönün yukarıya ne zaman çevrileceğiyle ilgili de eski cesur açıklamaları göremiyoruz. Kripto paralar ve Bitcoin’in sert düşüşünü tetikleyen 3 önemli neden bulunuyor.

ABD Merkez Bankası

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici enflasyonu rekor seviyelere ulaştı ve 25-26 Ocak’ta yapılacak olan FOMC toplantısında yeni faiz oranlarını açıklaması bekleniyor. Fed’in, EOY tarafından %0,25’ten %1’e kadar çıkan artışlarla bu yıl faiz oranlarını üç kez yükseltmesi bekleniyor. Pek çok piyasa uzmanı, omikron artışıyla eklenen enflasyonla ilgili artan endişenin, sonunda kripto piyasasına satışı getirdiğini düşünüyor.

Bir Reddit teorisi, kriptonun varlık enflasyonunu gizlemek için yaratıldığını ve ABD dolarının farklı bir varlığı şişirmek ve geçmesi için başka bir “boru hattı” oluşturduğunu öne sürüyor. Juicyjuicejuic kullanıcısı şunları yazdı:

“Kripto, gelmekte olan her türlü çöküşün günah keçisi olmadan önce kısa bir süre için mükemmel yatırım aracını yaratıyor”.

Kullanıcı, kripto piyasasındaki oynaklığın tahvillerin ve hisse senetlerinin neden çöktüğünün gerekçesi olarak “çünkü herkes kripto üzerinde kumar oynadığı ve bunu yapmak için diğer varlıklardan para aldığı için” cümlesini kurdu.

Bitcoin Piyasasının Wall Street ile Artan Korelasyonu

Piyasa uzmanları ayrıca, Bitcoin‘in hisse senedi piyasası ile artan korelasyonunun çöküşü daha erken tetikleyebileceğine inanıyor. ETF‘ler ve kurumsal yatırımcılar nedeniyle BTC, hisse senedi piyasalarıyla daha fazla iç içe geçmiş durumda. Kripto para piyasası Wall Street ile birlikte hareket ediyor.

Block, Paypal, MicroStrategy ve ne alaka diyeceğiniz Netfilix hisseleri de düşüyor. Piyasa geleceği fiyatlıyor ve kripto paralar onları takip ediyor.

Rus Merkez Bankası Kripto Yasağı

İlgi gören başka bir teori de Rusya Merkez Bankasından kripto madenciliği ve ticaretine kapsamlı bir yasak talep eden yakın tarihli bir rapordur. Rus merkez bankası Bitcoin‘i bir Piramit planına (Piramit sistemi dolandırıcıları, ponzi vs) benzetti ve yurt içinde kullanımının derhal yasaklanmasını talep etti. Merkez bankası ayrıca kripto para biriminin ulusun finansal egemenliği için bir risk oluşturabileceği konusunda uyardı.

Rusya, üçüncü en büyük Bitcoin madencilik merkezi haline geldi ve birçoğu, merkez bankasının kapsamlı bir yasak talebinin, Mayıs 2021’i FUD gibi pazar liderini satışa ittiğine inanıyor.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ