Büyük güncelleme bugün resmen gerçekleşti. Peki Bitcoin için neler değişti?

Cointurk Kripto  14/11/2021     325 GÜN ÖNCE

Büyük güncelleme bugün resmen gerçekleşti. Peki Bitcoin için neler değişti?
(cointurk)

Taproot soft fork, Bitcoin ağının komut dosyası oluşturma yeteneklerini ve gizliliğini geliştirmek için Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) kavramını hayatımıza sokuyor. Bugün sabah erken saatlerde gerçekleşen yükseltme aylardır bekleniyordu. Bitcoin fiyatı gün içinde 65.285 dolara kadar çıktı.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Gerçekleşti

Madencilerin %90’ı tarafından onaylanan ve bugün gerçekleşen güncelleme Bitcoin’in lider ikinci katman çözümü olan Lightning Network ve Segregated Witness’ın (SegWit) lansmanın ardından ilk büyük yükseltme oldu. Son olarak 2017 yılında ağda böylesi bir güncelleme yapılmıştı.

 Taproot yükseltmesi, Bitcoin ağının komut dosyası oluşturma yeteneklerini ve gizliliğini geliştirmeyi amaçlar. Bunu yapmak için yumuşak çatal, MAST (Merkelleştirilmiş Soyut Sözdizimi Ağacı) kavramını kullanır.

Tanınmış Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg tarafından işletilen Taproot’a özel bir web sitesinde durum şöyle açıklanıyor:

Sjöberg, Taproot aktivasyonunun Bitcoin’in ağ yükseltmelerini tekrar yapabileceğini gösterdiğine dikkat çekti, bu da Bitcoin ağının uzun ömürlülüğü için son derece önemli. “Bence bu en büyük kazanç,” diye ekledi. Bitcoin Lightning cüzdanı Blixt Cüzdan geliştiricisi olan Sjöberg, Taproot yükseltmesinin ağın Bitcoin düğümlerine çok fazla yük getirmemek için zincir dışı yetenekleri keşfetmeye izin verdiğine inanıyor.

Akıllı Sözleşmeler, Gizlilik ve Diğerleri

Gelen güncellemeyle birlikte Bitcoin ağı akıllı sözleşmeler için açılmış oluyor. BTC ağında faaliyet gösterecek DeFi projeleri gizlilik odaklı güzel bir yetenek kazanacak. Üstelik madenci gücü son derece yüksek olan Bitcoin birçok girişim tarafından da tercih edilecektir. Eğer beklendiği gibi akıllı sözleşmeler ağda uygulanabilirse, lider kripto paranın günlük ağ aktifliği hızla katlanabilir.

Gizlilik odaklı yetenekleri gelişen Bitcoin, henüz regülasyonlar devam ederken büyük bir değişim yaşıyor. Ülkelerin yerel düzenleyicileri bu gizlilik detayını pek hoş karşılamayabilir. Monero (XMR) bu konuda ABD’li yetkililerin açık hedefi haline gelmişti.

Diğer önemli bir detay ise Bitcoin ağının merkezileşme riskidir. Büyük madencilik havuzlarının, madencilik şirketlerinin ve daha fazlasının ağda söz sahibi olması bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bazı Bitcoin savunucuları, gelecekte %90 fikir birliğine ulaşan şirketlerin ağ üzerinde at koşturabileceğini düşünüyor. İnternet sitemizde Bitcoin Taproot Güncellemesi teknik detaylar konulu birçok içerik bulunuyor.