Her şey yolunda gidiyor derken gelen kötü yorum fiyatı aşağıya çekebilir.

Cointurk Kripto  25/01/2022     121 GÜN ÖNCE
-------- COINTURK --------
Kripto para piyasaları BTC’nin 32.900 dolar seviyelerine inmesiyle ciddi kan kaybetmişti. BTC nihayet akşam gelen olumlu haberlerle 36.500 dolara kadar dayandı. Ancak birkaç dakika önce sosyal medyaya düşen haber fiyatın yeniden aşağı sarkma ihtimalini akıllara getiriyor. Peki bu olumsuz gelişme ne?

Bitcoin ve Enerji Tüketimi

Dünyanın en büyük derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch, kripto para madenciliğinin ABD Kamu enerji kuruluşlarına zorluk çıkardığını ve bunun riskli olabileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde komitede Bitcoin ve kripto paraların tükettiği enerji tartışılmış sektörün önde gelen isimlerinden fikirler alınmıştı. Yayınlanan uyarı notunun ABD’li yetkililerde ne derece karşılık bulacağı ise merak konusu oldu.

Bitcoin bu haberden etkilenmişe (şimdilik) benzemiyor. Fiyat 36.300 dolarda bulunuyor.

Fitch Ratings, Moody’s ve Standart & Poor’s bu üç kurum dünyanın en büyük derecelendirme kuruluşudur. ABD Güvenlik ve Döviz Komisyonu tarafından tanınır ve yayınladıkları görüşler dikkate alınır. Fitch dünya üzerinde iki merkeze sahiptir. Bunlardan biri ABD diğeri ise İngiltere’de bulunuyor. Fitch Ratings 1914 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor. Diğer iki şirketten daha küçüktür.

2008 krizi öncesinde mortgage riskiyle alakalı yayınladığı raporlar sebebiyle ciddi tepki çekmiştir.

Bitcoin Ne Kadar Enerji Tüketiyor?

Yıllık 120 terevat civarında enerji tüketen Bitcoin madencileri kabaca Türkiye’nin yıllık tüketiminin %41’i kadar enerji harcıyor. Küresel hash gücünün artmasıyla birlikte tüketilen enerji miktarı da elbette arttı. Bugün itibariyle (günlük tüketim*365) yıllık tahmini enerji tüketimi 204 seviyelerine kadar çıktı.

Karbon salınımında ise Kuveyt ile karşılaştırılabilir 97.14 Mt CO2 değeri bulunuyor. Enerji tüketimi ise güncel değer ile Tayland’ın yıllık tüketimine eşittir. Çevreye etki bakımından ele aldığımızda Hollanda’nın yıllık teknoloji çöpüyle eşdeğer atık üretir. Enerji tüketimi Bitcoin için ciddi bir FUD olarak yerini koruyor. Eğer madenciler daha fazla yeşil enerji kullanırsa bu baskının da azaldığını görebiliriz.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ