Avrupa Birliği’nin yönetim kolu olan Avrupa Komisyonu, Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını korunmak ve siber saldırıları engellemek amacıyla iki yeni kanun teklifi hazırlıyor. Söz konusu teklifler, anonim cüzdanların yasaklanmasını ve Bitcoin ve altcoin transferlerinde yer alan tarafların otoritelere bilgi vermesinin zorunlu olmasını öngörüyor.

Kriptokoin Kripto  27/11/2021     259 GÜN ÖNCE

AB’de, Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını ilgilendiren düzenlemeler gündemde

Küresel çapta gittikçe yaygınlaşan ve benimsenmesi her geçen gün artan kripto paralar için regülasyon eksikliklerinin giderilmesi amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından, iki yeni kanun teklifi hazırlandı. MICA (Kripto Para Piyasalarının Regülasyonu) ve DORA (Dijital Operasyonel Esneklik Yasası) olarak adlandırılan iki yasa teklifiyle, yatırımcılar için daha güçlü bir koruma ve siber tehditlerin azaltılmasını hedeflendiyor.

MICA, transfer edilebilir olan dijital varlıkların çıkarılması ve bu varlıkların sağladığı hizmetler konusunda bir çerçeve belirliyor ve şirketlerin faaliyetlerinin daha şeffaf olmasını talep ediyor. Bu şeffaflığın temin edilmesi adına içerikler, white paper’larda ve ek bilgilendirme formlarında zorunlu olarak yer alacak. Ayrıca, şirketlerin pazarlama stratejilerinin adil ve açık bir şekilde tanımlanması isteniyor.

DORA ise, bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) konusunda bir risk yönetimi mekanizmasının kurulmasını düzenliyor. Yeni teklife göre, ICT sistemlerinin siber suçlar konusunda güçlü bir koruma sağlayabilmesi için testlerden geçmesi zorunlu olacak. Teklif, sadece bununla sınırlı kalmıyor ve AB düzenleyici kurumlarının, şirketlerin üçüncü taraf ICT hizmet sağlayıcılarını da denetlemesine imkan veriyor.

Mevcut duruma Bitcoin ve altcoin projeleri ve işlemleri konusunda AB ülkeleri arasında farklı birçok kanun bulunuyor. Bu düzenlemelerin, AB içindeki tüm kripto para bağlantılı regülasyonları tekdüzeleştirmesi ve bu sayede üye devletlerin de inovasyon geçişini hızlandırarak, yatırımcı korunmasının da önemli ölçüde garanti altına alınması amaçlanıyor. Yasa tasarıları AB Parlamentosu ve AB Komisyonu arasındaki görüşmelerin ardından anlaşma sağlanırsa hayata geçirilecek.