• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Bitcoin yükseliyor diye altcoinlerin de yükselmesi şart mı?

Bitcoin yükseliyor diye altcoinlerin de yükselmesi şart mı?

DÜNYA’dan Barış Erkaya’nın haber analizine göre, yükselişin süreceğine inananların bazıları bunu BTC’nin belli bir seviyeyi aşması şartına bağlamış durumda. 38 bini yukarı kırarsa 40 bin diyenler bir yanda, 36 bini aşağı kırmazsa 40 bin diyenler diğer yanda. En azından ortak noktaları 40 bin!

Bu kesim düşüşlerin hiçbir şey ifade etmediği ve Bitcoin’in öyle ya da böyle 39 bin-41 bin dolar arasına yükseleceğine inanıyor.

Bir kesim ise Bitcoin’de Ayı piyasasının başladığı ve bu düşüşün 25 bin dolara kadar yolu olduğu inancında.

Öte yandan portföy büyüklüğü açısından Bitcoin en büyük kripto paraysa da yatırımcı sayısı bakımından durum öyle değil. 10 binden fazla altcoin bulunduğu düşünülünce aslında bugünlerde en çok merak edilen soru Bitcoin’den daha çok altcoinlerin ne olacağı.

Bugünlerde herkesin derdi kripto para piyasalarının namusu kabul edilen Bitcoin’in yönü. BTC yükselecekse altcoinlerin de eninde sonunda yükseleceği varsayımı ise bu kaygının en önemli nedenini oluşturuyor.

Gerçekten böyle mi? Uzunca bir süre altcoinler ile Bitcoin’in fiyatı arasında bir korelasyon olduğu görüşü hakimdi. Fakat yaklaşık iki senedir bu şehir efsanesi en azından birebir korelasyon konusunda yıkılmış durumda.

coin.jpg

Tablo: DÜNYA

 

Bitcoin korelasyonu en yüksek ve en zayıf altcoinler

Piyasa değeri en yüksek altcoinlerin BTC ile son 1 yıllık fiyat hareketlerini kıyaslayarak bir korelasyon çıkarıldığında, 32 altcoin arasında Bitcoin ile en fazla korelasyona sahip olan Polkadot (DOT) çıktı.

Polkadot ile BTC arasındaki korelasyon 0.95 seviyesinde. Yani şu anlama geliyor, Bitcoin’in her 100 yükselişinin 95’ine Polkadot da yükselişle eşlik ediyor. Onu yüzde 94 ile LTC, yüzde 93 ile ICP izliyor.

Bitcoin ile korelasyonu en zayıf olan ise Pancake Swap (CAKE). Neredeyse Bitcoin’in her 5 yükselişinden sadece 1’ine eşlik ediyor. Yine zayıf korelasyona sahip MATIC ve XMR sayılabilir.

Bu korelasyon katsayıları aslında Bitcoin’in ana trendleri sırasında rahatlıkla kullanılabilecek bir gösterge. Zayıf korelasyona sahip olanları Bitcoin’in düşüş trendinde olduğu dönemlerde, yüksek olanları ise Bitcoin’in boğa koşuları sırasında değerlendirmek mantıklı olabilir. Sonuçta bu altcoinlerin çoğu Bitcoin’in hareketlerine daha agresif tepkiler veriyor. Bu hem bir risk hem de bir fırsat.

 

Dünya