• YARIM ALTIN
  4.773,00
  % 5,81
 • AMERIKAN DOLARI
  23,1710
  % 7,41
 • € EURO
  25,0124
  % 7,80
 • £ POUND
  29,1725
  % 7,45
 • ¥ YUAN
  3,2554
  % 7,36
 • РУБ RUBLE
  0,2830
  % 7,08
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.563,88
  % 3,25

BM İklim Raporu ve ekonomik kriz

BM İklim Raporu ve ekonomik kriz

Bugün dünya ekonomisindeki en önemli kırılganlık hangisi diye sorarsanız sanırım bu sorunun cevabı artık “İklim değişikliği” oldu. Kürenin ısınması, karbon salınımının artması ve bunlara bağlı olarak gelişen alışkın ve hazırlıklı olmadığımız doğa olayları insan hayatının ekonomi boyutunu da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hatta bu olumsuzluğun dozu gün geçtikçe de artıyor.

İşte böyle bir dönemde Birleşmiş Milletler’den (BM) önemli bir çalışma yayınlandı. BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin ardından yayınlanan Çalışma Grubu Raporu için BM Genel Sekreteri António Guterres “İnsanlık için kırmızı bir alarm” olarak tanımlama yaptı.

Elbette insanlığın yaşamını doğrudan etkileyen ve belki de insanın kendi eliyle oluşturduğu bu krizin insani boyutu her şeyin önünde. Ancak konunun bir de ekonomik boyutu var ve bu durum para ve maliye politikaları ile çözülemeyecek ekonomik krizleri de beraberinde getirebilir.

Kürenin ısınması ve buna bağlı olarak yaşanan doğa olayları dünyada gıda üretimini olumsuz etkiliyor. Bir yanda kuraklık rekolteleri düşürürken diğer yanda seller tarım arazilerindeki ve seralardakii ürünlerin tamamen kaybolmasına neden oluyor. Tüm bunlar küresel gıda fiyatlarının artmasına neden oluyor. Artan gıda fiyatları da hükümetleri hem siyasi hem de teknik olarak zora sokuyor. Zira artan gıda fiyatları aynı zamanda enflasyonu da tetikliyor ve maalesef parasal aktarım mekanizması ile gıda fiyatlarını düşürmek mümkün olmadığı gibi maliye politikaları da kısa vadede ürün miktarını artıracak bir enstrüman değil.

Özetle önümüzdeki dönemde bugüne kadar alışkın olmadığımız ekonomik sınamalarla karşı karşıya kalma riskimiz giderek artıyor. Tıpkı Covid19 pandemisinde olduğu gibi. Bu bakımdan karbon emisyonunu düşürme meselesi zannettiğimizden daha önemli bir hal almış durumda.

Elbette konuyu çok daha fazla detaylandırmak mümkün. Ancak ben uzun uzun yazmak yerine dünyaca ünlü karikatür sanatçısı değerli dostum Emrah Arıkan’ın konuyla ilgili karikatürünü paylaşarak konuyu özetlemiş olayım.