• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Boşverin ÖTV’yi filan, şu gencin yaptıklarına bakın!

Boşverin ÖTV’yi filan, şu gencin yaptıklarına bakın!

ÖNCEKİ geceden bu yana otomotiv sektörüne ilişkin en önemli gündem maddesi ÖTV matrah dilimlerinde yapılan güncelleme. Dün ayrıntılarıyla bu konuya değinip, detaylarını Para Kule’de de yazdım. Yani artık bu konuda kafanızı ağrıtmak yerine size zevkle okuyacağınızı düşündüğüm bir insan hikayesi anlatmak istiyorum.

İsmi George Hotz…

Şu an 31 yaşında olan Hotz’u dünya 17 yaşındayken tanıdı. Amerikalı bir hacker olan Hotz, 2007’de önce iPhone telefonun sim kilidini kırarak, AT&T dışındaki şebekelerde de telefonun kullanılmasını sağladı. Ardından 2009 yılında PlayStation 3’ü de kırdı ve belli bir süre sonra Sony ona dava açınca dünya çapında tanınan biri oldu.

ELON MUSK’LA ANLAŞAMADI

Bir süre Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinde çalışan Hotz daha sonra işi bırakarak, 2015 yılında Silikon vadisinde Comma AI ismiyle kendi şirketini kurdu. Yani yine bir garaj hikayesi.

Yapay zeka algoritmaları kullanarak otonom (sürücüsüz) teknolojileri geliştiren Hotz son günlerde inanılmaz işler yapıyor.

Otomotiv sektörüne girmesine daha doğrusu otonom teknolojileri geliştirme fikrine Elon Musk ile yaptığı bir görüşmeden sonra kapılmış. Elon Musk, Hotz’dan Tesla için sürücüsüz otomobil algoritması geliştirmesini istemiş ama ücret konusunda anlaşmazlığa düşünce anlaşamamışlar. Bunun üzerine George Hotz kendi şirketini kurarak sürücüsüz otomobil yazılımlarına kafa yormaya başlamış.

Şu ana kadar 10 milyon doların üzerinde yatırım alan ve sadece 15 mühendisle kameralar ve yapay görüş yazılımından oluşan sürücüsüz (otonom) araç kiti geliştiren Hotz, 2199 dolara sattığı kurulumu basit bu kitle 5 yaşına kadar 100’den fazla otomobile otonom özelliği ekliyor. Yani bu kiti aracın veri tabanına bağladığınızda araç kendi kendine gitmeye başlıyor. Şaka değil. Şu anda Comma isimli kitin 4’üncü neslini piyasaya sunan Hotz, bu küçük kitle dünya devi markalardan daha iyi otonom sunduğunu da iddia ediyor. Referansları ve çekilen videolar da bunu ispatlar nitelikte.

 DEVLERİN 2 NESİL ÖNÜNDE

Çılgın ve dahi olarak adlandırılan George Hotz, “Bu tempoda gidersek bir otomobil şirketi bizi satın almadan önce biz otomobil şirketi alırız” yorumuyla devlere adeta meydan okuyor. Şirketine mühendisleri hackathon yaparak alan bu çılgın genç, bir çok dev firmanın yapamadığını çok kısa bir sürede gerçekleştirmiş durumda.

Hotz’un 2199 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sunduğu 4. nesil özel donanıma sahip olan Comma 3 kiti, çift kamerayla 360 derece görüşe ve uzaktaki nesneleri tespit etmek için dar bir kameraya sahip. Sahip olduğu 3 adet 1080p kamera, elektrikli otomobil üreticilerin bile 2 nesil ilerisinde. WiFi, LTE ve çok daha iyi yüksek hassasiyetli GPS ile cep telefonundan fazla bağlantı sunuyor.