• YARIM ALTIN
  3.457,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6312
  % -0,03
 • € EURO
  19,4854
  % -0,18
 • £ POUND
  22,5890
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  2,6679
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2947
  % -0,24
 • BITCOIN/TL
  316617,501
  % -0,07
 • BIST 100
  5.000,14
  % 0,85

Bitcoin neden yükseliyor? İşte 4 neden

Bitcoin neden yükseliyor? İşte 4 neden

Bitcoin bir haftada 10.000 $ değer kazanmış olsa da aktif cüzdanlardaki “Stable Coin” oranlarındaki artış, kurumsal şirketlerin devam eden agresif alımları bu yükselişin devam edeceğine dair kuvvetler sinyaller vermekte.

1. NEDEN : Bitcoin / Stabelcoin Oranı

CryptoQuant'tan alınan verilere göre, Bitcoin/stabilcoin oranı osilatörü yükseliş bölgesine girmiş durumda. Bu ölçüm, tüm borsalarda depolanan bitcoin sayısının sabit paraya oranını vurguluyor

Analitik şirketi, bu metriğin “2019'dan beri mükemmel bir dipten alım” göstergesine işaret ettiğini ifade etmekte. CryptoQuant, borsalarda birikmiş olan “stabel coinler” in, bitcoin rakamlarının üzerine çıktığını ve bunun potansiyel satın alma sinyali verdiğini belirtmekte.

Benzer şekilde; Bitcoin / Stabilcoin Arz Oranı son birkaç aydır düşüş olarak karşımıza çıkmaktaydı

2. NEDEN : Dibi Gördük

Fidelity Investments Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer de, BTC'nin 30.000 dolara doğru gerileyen fiyatının dip olduğuna inananlardan.

Timmer, BTC/USD grafiğini Goldman Sachs’ ın “Perakende sepetindeki emtialar ile karşılaştırarak bu sonuca vardı. Tarih, ikisi arasındaki korelasyonun yüksek olduğunu bunun da bitcoin sepeti performansına aynı oranda olumlu yansıyacağını gösteriyor.

3. NEDEN : Şirketler kurumsal alımlara devam ediyorlar.

Bazı raporlar, kısa vadeli yatırımcıların son düşüş sırasında BTC varlıklarını sattıklarını öne sürerken, MicroStrategy gibi şirketler alımlarını neredeyse ikiye katladılar.

Michael Saylor'un elindeki hisse senetlerini satarak 1 milyar dolarlık daha BTC alımı yapacağını açıklaması, diğer kurumsal yatırımcıları teşvik edecek bir yaklaşım. Kurumsal yatırımcıların şirket portföylerinin %5 ini oluşturan ve BTC yi boğa sezonuna sokan alımlarının ardından, geri kalan %95 portföyleri üzerinde de BTC alım baskısı oluşturmakta.

Saylor; COVID-19 salgını patlak verdikten bir yıl önce BTC' nin faydalarını özetleyen önde gelen hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones III' e atıfta bulunuyordu ve Paul’ un daha yakın tarihli bir röportajında kripto para birimini bir kez daha övdüğüne vurgu yapıyordu. Jones, BTC varlıklarını portföyünün en az %5'ini temsil edecek şekilde artırmak isteyen yeni nesil yatırımcılara bir örnek ve bu örneklerin artışı, BTC de  yükseliş sinyallerini işaret etmekte.

4. NEDEN : Elinde tutanlar tutmaya devam ediyorlar.

Glassnode, piyasayla ilgili haftalık incelemesinde, kripto varlıklarını önceden satın alan ve bunları satmayı reddeden yatırımcıların rolüne atıfta bulundu. Bu bağlamda Analitik firmasının “10 Ocak 2021'den önce kripto para alıcılarını içeren” uzun vadeli cüzdanlar dikkate alındı.

Glassnode'un aşağıdaki grafiği, “erken boğa piyasasında çok büyük miktarda kripto varlık satın alındığını ve bu yatırımların büyük ölçüde satılmadan durduğunu gösteriyor. 400 bin BTC’ nin üzerinde olan bu rakam, Mayıs ayındaki düşüş esnasında, çoğunlukla kısa vadeli yatırımcılar tarafından satıldığı tahmin edilen, 160 bin BTC' den çok daha yüksek bir oranda.

Bitcoin ağındaki cüzdan aktiviteleri de , BTC' nin fiyatı ile aynı özellikte hareketlilik göstermekte. Burada dikkate alınan veri, BTC fiyat yükselişi zamanlarında, ağdaki BTC cüzdan sayılarının da yukarı doğru hareketliliği.

Halen BTC nin, zamanının en yüksek seviyesine (ATH) ulaştığı dönemde gözlemlenen 1,4 milyon cüzdan adedinin altında olan cüzdan sayısı, Haziran ayında 715.000 seviyelerinden, 1 milyon seviyelerinin biraz altına yükselmiş durumda.