SÜREKLİ yazmaktan, söylemekten ben bıktım ama hükümetten henüz bir destek sinyali alamadık.

parakule.com Yazarlar - Emre ÖZPEYNİRCİ  26/03/2022     140 GÜN ÖNCE

Otomotiv sektörü tartışmasız Türkiye ekonomisinin bel kemiği. Yani otomotiv sanayindeki bir daralma, küçülme veya durma doğrudan ekonomiyi etkiliyor. Sonuçta ihracatta 10 küsur senedir lider bir sektörden, aileleriyle birlikte 4 milyon kişiye ekmek kapısından bahsediyoruz. Ama gel gör ki, kurlar, faizler ve vergiler derken Türk insanının yeni otomobil şansı elinden resmen alındı.

Ama tüm bunlara rağmen, bir kesim “Siz yazıyorsunuz ama bu fiyatlara hâlâ satılıyor” yorumlarını yapıyor.

O zaman bir bakalım gerçekten dedikleri gibi araç satılıyor mu? İlk 2 ayda Türkiye’de toplam otomotiv pazarı yüzde 14 düşerek 91 bin adet seviyesine geriledi. Satışların büyük kısmı kurumsal, filo ve ÖTV muafiyetli araçlardan oluşurken, perakende satışların zayıfladığı çok net gözlemlendi. Zaten tedarik problemlerinin sürdüğü gerçeği de var.

İlk 2 aydaki satışla Türkiye, 31 Avrupa ülkesi içinde 6’ıncı sırada yer aldı. “İşte bak biz de bunu kastediyoruz” diyeceklere hemen cevap vereyim. Evet toplam satışlarda 6’ıncı sırada yer alsak da, bizim bakmamız gereken asıl tablo nüfusa göre satışta gizli.  İşte Türkiye’de otomotiv sektörünün durumu bu veriyle net olarak anlaşılıyor.

          31 ÜLKE ARASINDA 30’UNCU

EBS Danışmanlık’ın Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği (ACEA) verilerinden derlediği rapora göre, Türkiye nüfusa göre toplam otomotiv satışında Avrupa’da 31 ülke arasında 30’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’de ilk 2 ayda 1000 kişiye düşen araç satışı sadece 1,08. Bizden daha kötü olan son sıradaki Bulgaristan yer alıyor. Ama Bulgaristan’da 2.el araç ithalatının serbest olduğunu, pazarı bu satışların domine ettiğini de unutmayalım.

          İlk 2 ayda toplam satışlarda 1000 kişiye 1 araç düşerken, 1000 kişiye düşen otomobil sayısı ise 0,79. Yani 1 adedin bile altında. Bu sayıyla yine Avrupa’da 30’uncu sırada yer alıyoruz. Otomobilde Avrupa ortalaması 3,07. Her 1000 kişiye satılan otomobil sayısında, Lüksemburg 11,  Belçika 5,75, bizi kıskanan Almanya 4,6, Avusturya 3,56, İtalya 3,6, İngiltere 2,6 adette.

          HIZLA FAKİRLEŞİYORUZ

Yani anlayacağınız, nüfusa oranla durum hiç de parlak değil. Satılan otomobillerin de çoğunun şirket araçları olduğu düşünülürse, tüketicinin artık fiyatları 400-500 bin TL’den başlayan yeni otomobilleri  alamadığı acı bir gerçek. Ama ne kadar fakirleştiğimiz asıl 2.el otomobil satışlarında gizli. İlk 2 ayda 2.el otomobil satışları yüzde 10 artsa da, satışların tam tamına yüzde 65’i 10 yaş ve üstü, yüzde 35’i 20 yaş ve üstü araçlardan oluşmuş. Yani halkın gücü 20 yaş ve üstü araçlara bile yetemeyecek hale gelmiş.