Bitcoin (BTC), geç bir dalgalanmanın beklenenden çok daha iyi bir haftalık kapanış üretmesinin ardından yeni bir haftaya 57.000 doların üzerinde girdi. Geçen haftaki koronavirüs kaynaklı satış ve buna bağlı fiyat düşüşünü telafi eden Bitcoin bir gecede 58.000 doları aştı.

Kriptokoin Kripto  29/11/2021     310 GÜN ÖNCE

Bitcoin rekor sürede geri sıçradı

Tek bir günlük mumda 6.000 dolar kaybettikten sadece üç gün sonra, BTC fiyat hareketi eşikten döndü. Pazar günü 57.300 dolarlık haftalık kapanış kaydetti ve böylece iki ayın en düşük haftalık kapanış fiyatını kaydetmekten kaçındı. Trader ve analist Rekt Capital, 52.500 dolarlık 21 haftalık üstel hareketli ortalamanın (EMA) “zamanla test edilmiş bir boğa piyasası göstergesi” olarak destek sağladığını belirtti.

21 haftalık EMA’yı gösteren Bitcoin grafiği

Rekt Capital, “Yeni bir BTC ayı piyasasının tüm korkularını ve endişelerini ortadan kaldırması için gereken tek şey yüzde 7’lik bir günlük mumdu” diye ekledi. Salı sonunda vadesi gelen aylık kapanış söz konusu olduğunda BTC/USD’nin “olumlu bir şekilde ilerlediğini” söyledi.

Koronavirüs ve Mart 2020 tekrarı

Yeni Coronavirus varyantı omikron, piyasa hissiyatını etkilemeye devam ederken, makro piyasalar haftaya çalkantılı bir başlangıç yaptı. TD Securities’in küresel oran stratejisi başkanı Priya Misra,”Büyüme üzerindeki etkisini anlamak için gerçekten daha fazla cevaba ihtiyacımız var” dedi. Uzmanlara göre Bitcoin yükselişteyken, makro yapılarda daha fazla sarsıntı, yeni keşfedilen iyimserliği durdurabilir. Boğalar, senaryonun, koronavirüsün dünya sahnesine dalgalanmaya yol açtığı Mart 2020’ye benzer bir şekilde oynanacağını umuyor.

Verilere göre, dev satış duvarı mevcut

Analiz kaynağı Material Scientist’in en son emir defteri verilerine göre, dev bir satın alma duvarı şu anda faaliyette ve piyasayı 50.000 doların üzerinde tutması gerekiyor.  Material Scientist, Pazar günü Twitter’da “Neden bu kadar korktuğunuzdan emin değilim. Bu, 30 bin dipten bu yana en büyük teklif,” ifadelerini kullandı.

Üç Bitcoin fiyat korelasyonu için önemli tarih

Uzmanlara göre önümüzdeki birkaç hafta, bazı önemli korelasyonlar oluşturduğu veya bozduğu için Bitcoin için “çok şey anlatacak”. Bitcoin, 1970’lerdeki altının yolculuğunu kopyalamaya devam ederken, popüler Twitter analisti TechDev’in hafta sonu çıkardığı sonuç buydu. 2020-21’deki BTC/USD ile elli yıl önceki XAU/USD arasındaki ilginç benzerlikler, Bitcoin fiyat hareketindeki bazı oynaklık anormalliklerine rağmen devam etti. Eğilim devam ederse, Bitcoin 280.000 dolara varan bir fiyatla dramatik bir yükselişle karşı karşıya. Son teslim tarihi ise 2022 Şubat ortası.

Altının ötesinde, diğer iki korelasyonu belirleyen Fibonacci dizileri bulunuyor. Uzmanlara göre bunların ikisi de Bitcoin’in 2017 performansıyla ilişkisini içeriyor ve şimdiye kadar ikisi de geçerliliğini koruyor. Biri diğerini yenerse, fiyat kazanımlarının hızı ve yüksekliği buna göre değişecektir. TechDev’e göre yaklaşık 150.000 dolarlık bir zirve Aralık ortasına kadar gelebilir veya alternatif olarak Şubat ortasında 225.000 dolara çıkabilir.

Bitcoin “Moonvember”ı nerede bitirecek?

Pazartesi günü sona eren ve Bitcoin hesabı tarafından Twitter’da yürütülen bir ankette, yaklaşık 50.000 katılımcının çoğunluğu BTC/USD’nin Kasım’ı 60.000 doların üzerinde bitireceğini tahmin etti. Katılımcıların yüzde 35’i ankette mümkün olan en yüksek fiyatı seçti ve yüzde 25,7’si Kasım kapanış fiyatının 55.000 ila 60.000 doları arasında olacağını tahmin ediyor.