Ekonomik Takvim- İşte Bu hafta takip edilecek 5 önemli gelişme…

Ekonomi Takvimi  23/06/2021     160 GÜN ÖNCE

Fed’in, faiz artırımının beklenenden daha kısa sürede gerçekleşebileceği sinyalinin, önümüzdeki hafta ve belki önümüzdeki aylarda piyasa hissiyatına hakim olması bekleniyor. Piyasa katılımcıları, politika kılavuzundaki şahin değişimi değerlendiriyor. Sonuç olarak Salı günü Fed Başkanı Jerome Powell Kongre önüne çıkacak ve diğer birçok Fed yetkilisinin açıklamaları da ilgi çekecek. Cuma günü kişisel gelir ve harcama rakamları paylaşılacak ve Fed’in favori enflasyon ölçümü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de dikkatle takip edilecek. Geçen hafta borsalar düşük işlem gördü. Özellikle değer hisseleri büyük darbe aldı ve bu durum, en azından kısa vadede devam edecek gibi görünüyor. İngiltere Bankası Perşembe günü toplanacak, piyasalar yeni faiz artırımına ilişkin ipuçları için bekliyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed’de şahin değişim

Geçen hafta Fed, piyasaların beklentilerine kıyasla daha erken olan 2023 yılında olası iki faiz artırımı tahmininde bulunarak piyasaları şaşırttı ve aylık 120 milyar dolarlık teşvik programının azaltma konusunu tartışabileceği noktaya yaklaştığının sinyalini verdi.

Kılavuzdaki değişimin, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın yorumları ile altı çizildi. Cuma günü Bullard, para politikasını daha hızlı sıkılaştırma adımının, ekonomik büyümeye ve artan enflasyona verilen “doğal” bir yanıt olduğunu söyledi.

Beklenenden güçlü olan enflasyonun, Fed’in daha kısa sürede aksiyon almasına yol açıp açmayacağı sorusu, toplantı öncesinde finans piyasalarında zaten hakimdi.

Şimdi merkez bankasının Temmuz toplantısı ve Ağustos ayında Wyoming, Jackson Hole’deki yıllık konferansı öncesinde daha çok belirsizlik oluşabilir.

2. Powell’ın açıklamaları

Piyasa katılımcıları, Salı günü Fed Başkanı Jay Powell’ın, Koronavirüs Krizi ile ilgili Meclis Seçilmiş Alt Komitesi önünde Fed’in acil durum kredi programları ve mevcut politikaları konusunda yapacağı açıklamalarını yakından takip edecek.

Ayrıca birçok Fed yetkilisi de hafta boyunca açıklamada bulunacak ve para politikasının geleceğiyle ilgili ipuçları arayışı içinde onların açıklamaları da dikkatle takip edilecek.

New York Fed Başkanı John Williams ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Salı günü konuşacak.

Diğer konuşmacılar arasında Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren de var.

3. Borsada düşüş

Cuma günü ABD borsası düşük bitirdi. Dow ve S&P 500, Ekim ve Şubat ayından beri gördüğü en kötü haftalık performansı kaydetti. Nasdaq endeksi de düşük kapattı.

Düşüşlere değer hisselerindeki zayıflama, bazı emtia fiyatlarındaki gerileme ve dolar ile ABD tahvillerindeki ralli damgasını vurdu.

New York’ta Inverness Counsel’da kıdemli yatırım stratejisti olan Tim Ghriskey, “piyasadaki satışa şaşırmadım. Uzun bir zamandır yaşadığımız ve kar realizasyonu görülen güçlü gidişatı düşündüğümde hiç şaşırmam” dedi.

“Gelecek hafta birçok Fed yetkilisi konuşma yapacak ve elimizde aynı şey olacak: bazıları daha şahin ve bazıları daha güvercin olacak, yani bir onu bir bunu göreceğiz.”

4. Ekonomi verileri

Yatırımcılar, Mayıs ayı TÜFE’nin 13 yılın en hızlı temposunda yükseldiği enflasyondaki son artışın devam edip etmeyeceğine dair ipuçları için önümüzdeki haftanın ekonomi verilerini yakından takip edecek.

Fed’in favori ölçümü olduğu söylenen çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin de içinde olduğu Mayıs ayı kişisel gelir ve harcama verileri Cuma günü açıklanacak.

Ekonomik takvimde aynı zamanda yeni ve mevcut konut satışları, dayanıklı mal siparişleri, imalat ve hizmet sektörü aktivitesi ve haftalık ilk işsizlik başvuruları olacak. İşgücü piyasasındaki düzensiz toparlanmadan dolayı son veri özellikle takip edilecek.

5. BoE toplantısı

İngiltere Bankası (BoE) Perşembe günü kıdemli ekonomist Andy Haldane için son olacak olan politika toplantısını yapacak.

Haldane, artan enflasyondan dolayı BoE’nin para politikası komitesinde, teşvik tedbirlerini azaltmayı savunan tek kişi. Enflasyon Mayıs ayında iki yıl içinde ilk kez %2 hedefinin üstüne çıktı.

Geçen ay BoE, tahvil alımlarının haftalık temposunu yavaş yavaş azaltacağını söyledikten sonra çoğu analist, politik bir değişim beklemiyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, tam açılmayı bir ay erteleme kararı, politikacıların temkinli tutumlarını sürdürmeleri için bir sebep olarak görülebilir.

Ancak kimi analistler, azaltım tartışmalarını tamamen saf dışı bırakmıyor – özellikle de başta Fed olmak üzere dünya çapındaki merkez bankaları bu tartışmaya başlayacakken.