• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8400
  % 0,07
 • € EURO
  20,4682
  % 0,06
 • £ POUND
  23,3297
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  2,7768
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2719
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  447678,529
  % 3,36
 • BIST 100
  5.191,83
  % -0,75

Bulaşıcı Başarı: Teknofest

Bulaşıcı Başarı: Teknofest

Uzun bir zamandan bu yana, kurdun tahtayı içten kemirmesi gibi zihnimi meşgul eden en önemli sual şu idi: Neden bu ülkede yaşayan ve istihdam edilme aşamasına erişmiş gençlerin kahir ekseriyetinin gözleri kamu alanında açılacak kadrolardadır?

Gençleri girişimci ve inovasyona yatkın yetiştirmenin bir yolu mutlaka olmalıydı. Her ne kadar Türkiye’de özel sektörde istihdam edilen kişi sayısı son 40 yılda çok büyük artışlar gösterse de, hala kamuda istihdam edilme iştiyakının bu kadar kesif olması normal olamaz.

İşte TEKNOFEST bu manada çok önemli bir boşluğu doldurdu. 2018 yılından bu yana yüzbinlerce genç maharetlerini ve var olan enerjilerini yarıştırdılar. Bu esnada binlerce çok özel yetenek sisteme kazandırıldı ve kazandırılmaya devam ediyor.

Söz konusu etkinliği organize eden komitenin bilgileri doğrultusunda yurdun 81 vilayetinden ve tam 122 ülkeden milyonun üzerinde meraklı ve ilgili bir kitle her yıl TEKNOFEST’i bizzat takip ediyor. Haliyle bu kadar büyük bir organizasyon ve bu yoğun katılım doğal olarak tüm dünyada dikkatleri bu etkinliğe çekti. T3 Vakfının yaptığı açıklamalara göre bazı ülkelerin bizzat başvuruda bulunarak oralarda da benzer organizasyonların yapılması talep ediliyor. Sanırım önemli bir start up projesi için cazip bir teklif ve bu husus organizasyon komitesi tarafından da dikkate alınacaktır.

Yarışmalar genelde yirmiye yakın kategoride ve takımlar halinde yapılmakta. Bu maksatla yaklaşık 100 binin üzerinde genç, takımlar halinde hünerlerini ve yeteneklerini sergiliyorlar. Böylelikle gençlerin bireysel niteliklerini takım ruhu ile birleştirmesinin önü açıldığı gibi, raporlamadan dizayna kadar birçok alanda da gelişim sağlıyorlar.

Kadim Türk geleneğinde ‘bir mıh yitirmiştik bir naldan olduk, bir nal yitirmiştik bir attan olduk, bir at yitirmiştik bir süvariden olduk, bir süvari yitirmiştik bir başkomutandan olduk ve bir başkomutan yitirmiştik ki bir ülkeden olduk’ şeklinde kendine yer bulan ve şimdilerde kelebek etkisi olarak da dolaşımda olan bu hakikat, aslında tersinden de okunmayı gerektiren bir hakikattir.

TEKNOFEST gibi başarılı bir platform sayesinde yüzbinlerce gencin, bir mıhtan nasıl bir sinerji oluşturduğu hepimizin şahitlik ettiği bir olay. Bu ülkede hiçbir değerin yitip gitmesini istemiyorsak, bu türden organizasyonları desteklemek ile iktifa etmeden farklı boyutlar da organizasyonlar geliştirmeliyiz.

TEKNOFEST konusunda önümüzdeki yıllarda yapılacak etkinliklerde çok daha büyük başarılara imza atılacağından ve elde edilen tecrübelerden de istifade edilerek dünya ölçeğinde bir etkinlik markası oluşturulacağından eminim. Bunun için yapılması gereken yegâne husus siyasi destek ve bürokratik sabotajların engellenmesi.

Başarı Bulaşıcıdır….

Festival kapsamında üç yıldan bu yana gördüklerim ve edindiğim izlenimler başarının artık bulaşıcı bir hal aldığı yönündedir. Bu tarz etkinliklerin gençlerimizin dünya çapında başarılara imza atmasında nasıl motive edici bir unsur olduğuna, milletçe bizzat yerinde görerek şahitlik ediyoruz.

Amasya’dan gelen, Kütahya’dan gelen, Kars’tan ve Şanlıurfa’dan gelen gençleri gördüm, hepsinin gözlerinden adeta ışık saçılmaktaydı. Hele geçtiğimiz yıllarda Dicle Üniversitesinden gelen bir grup ile yaptığım söyleşi o denli etkileyiciydi ki hemen aklıma merhum Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Hoca’nın “Dicle’nin, Fırat’ın kuzularını çakallara kaptırmayacağız” sözleri geldi.

Kuşkusuz ülke olarak sadece TEKNOFEST ile iktifa edemeyiz. Bunun için başta üniversitelerimiz, meslek ağırlıklı okullarımız, bunlar ile eşgüdüm faaliyet gösteren sanayiimiz, ülkenin her bir köşesine yaygınlaşmış meslek odaları ve dış temsilciliklerimiz vasıtası ile farklı ülkelerdeki yetenekleri de bulup ülkeye çekmeliyiz.

Lakin üzülerek ifade etmek gerekir ki, yine burada da karşımıza hantal bir düzen çıkmaktadır. Bugün, kamu başta olmak üzere birçok STK, olağanüstü hantallaşmış vaziyettedir. Takdir edersiniz ki, hantal ve bürokrasiye boğulmuş kurum ve organizasyonlardan rekabetçi bir çalışma ortamı oluşturmasını bekleyemezsiniz. Bu noktalarda yapılacak reformlar kuşkusuz ülkenin büyümesi dahil birçok parametreyi tetikleyecektir.

Türkiye için stratejik AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) ve ÜRGE (Ürün Geliştirme) kapsamına alınan;

 • Tarım,
 • Kimya,
 • Sağlık hizmetleri,
 • İlaç sanayii ve tıbbi teknolojinin üretimi,
 • Petrokimya
 • Mobilya,
 • Kuyumculuk,
 • Tekstil,
 • Turizm,
 • Yenilenebilir Enerji,
 • Nükleer Enerji,

alanların tamamında TEKNOFEST benzeri platformların oluşturularak inovasyona yatkın zihinlerin bulunup ortaya çıkarılması, desteklenmesi ve bu faaliyetlerin eşgüdümünün sağlanması kısa vade içerisinde çok önemli mesafeler almamızı sağlayacaktır

TEKNOFEST’in henüz üçüncü yılında bu ölçekte bir etki yaratması çok kayda değer bir gelişme olsa da, bu başarının zaman içerisinde yoluna dikenli taşların döşenmek isteneceği tarihsel bir gerçekliğimizdir.

Bu sebepten bu tür organizasyonların daha derin bir şekilde topluma mal edilmesi, milletin bu tür platformları daha etkin bir şekilde sahiplenmesi yolunda ortaya konulan gayretler açıkça takdire şayan olmak ile birlikte, görsel medyanın, STK’ların, sosyal medyanın ve tüm bunlar ile birlikte akademyanın daha etkin, verimli ve üretken bir şekilde kullanılması çok hayati bir önem taşımaktadır.

Çünkü, daha şimdiden bu tür platformları itibarsızlaştıracak yalanlara, iftiralara şahitlik ediyoruz. Bu negatif algı ile mücadele etmenin en basit yolu üç noktadan geçmektedir. Şeffaflık, doğru bilgiyi zamanında ortaya koyma ve bu türden faaliyetlerin topluma mal edilmesi için ortaya yoğun bir emeğin konulması.

Bu yıl icra edilecek Teknofest 2021 sonrasında daha detaylı bir yazıyı yine siz PARAKULE okurları ile paylaşmaya devam edeceğim.