• YARIM ALTIN
  3.448,00
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6379
  % -0,01
 • € EURO
  19,4865
  % 0,38
 • £ POUND
  22,5672
  % 0,37
 • ¥ YUAN
  2,6382
  % 0,39
 • РУБ RUBLE
  0,3063
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  320015,496
  % 1,76
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Çin NATO Zirvesi’nden çıkan mesajlara tepki gösterdi

Çin NATO Zirvesi’nden çıkan mesajlara tepki gösterdi

ABD Biden yönetimi Batılı müttefiklerini Çin'e karşı daha sert bir tutum almaya çağırırken, Çin herhangi bir önlem olması durumunda NATO'ya seyirci kalmayacakları uyarısında bulundu.

Ülkenin Avrupa Birliği temsilciliğinin internet sitesinde yapılan açıklamada Pekin'in herhangi bir ülke için sistematik risk oluşturmadığı ve NATO'nun Çin'in askeri gücünü abartılı bir değerlendirmeye tabi tuttuğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca NATO'ya diyalog ve işbirliği çağrısı yapılırken ittifakın uluslararası ve bölgesel istikrar için çalışması gerektiği vurgulandı.

NATO Zirvesi'nin başlıklarından biri Çin oldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve toplantısında liderlerin Rusya ve Çin'den yükselen tehditlere karşı hem diyalog hem savunma yöntemiyle hareket etme konusunda bağlılıklarını vurguladıklarını söyledi.

 

Stoltenberg, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi'nin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Diğer müttefiklerin de Avrupa ve Kuzey Amerika'nın özellikle Rusya ve Çin gibi otoriter rejimlerin yol açtığı yeni sınamalara karşı birlikte hareket etmesinde fikir birliğine vardıklarını dile getiren Stoltenberg, “Rusya ile ilişkimiz Soğuk Savaş'tan sonraki en düşük seviyesinde. Moskova'nın agresif eylemleri güvenliğimizi tehdit ediyor.” diye konuştu.

Stoltenberg, NATO'nun kendini savunurken, Rusya ile diğer yandan diyalog kurmakta istekli olduğunu vurguladı.

Ukrayna ve Gürcistan'ı destekleme, silahlanma kontrolü ve iklim değişikliği gibi konularda müttefik ülke liderleri arasında tam uyum olduğuna işaret eden Stoltenberg, Çin'den yönelen tehditlere karşı bu ülke ile de ilişki kurulmasının önemine değindi.