Yıllık enflasyonun %50’ ye ulaşması ve Aralık ayından beri yıkıcı bir kur devalüasyonu yaşanmasına rağmen, Türkiye'de imalat patlaması yaşanıyor. Çin’ le yürütülen işbirliği sayesinde Türkiye’ de ihracat, pandemi öncesi seviyesinden yukarıya çıkarak, yarıdan fazla bir oranda artış göstermiş durumda.

parakulecom Ekonomi  10/02/2022     237 GÜN ÖNCE
-------- PARAKULE.COM --------

Ekonomik krizin ortasında yaşanan bu üretim patlaması gerçekten şaşırtıcı görünse de, bu durumun basit bir açıklaması var. Üretimin Türkiye’ nin sanayisi ve tarımıyla pek bir ilgisi yok. Aksine, endüstride yaşanan bu üretim patlaması Çin’ den gelen sermaye ekipmanları ve yarı mamulleri satın alıp üretimin tamamlanmasını sağlayarak, bitmiş ürünleri Avrupa'ya satmasıyla gerçekleşiyor.

Ankara, çelik ürünleri, kimyasallar, ev aletleri ve diğer malların üreticisi olarak Avrupa ve Çin arasında hızla büyüyen ticari ilişkide, daha yoğun emek gerektiren ve çevre açısından sorunlu sektörlere yoğunlaşan bir niş buldu. Bu yüzden, Pekin'e ekonomik bağımlılık önemli ölçüde artmış görünüyor.

Bu durum Türkiye'nin, Çin’ deki Müslüman Uygur azınlığa yönelik muamelesini protesto etmek amacıyla ABD'nin Pekin Kış Olimpiyatları'nı diplomatik boykot etme çabalarından neden kaçındığını da açıklığa kavuşturuyor. Uygurların Türk dili konuşmasına ve Türkiye ile güçlü dilsel ve dini bağlara sahip olmasına rağmen Türkiye protestodan imtina etti.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedong, siyasi gücün bir silahın namlusunun içinden çıktığını söylemiş olsa da, başkan Xi Jinping için, bir nakliye konteynerinin kapısından çıkma olasılığı daha yüksek.

Çin'in ithalatı diğer Asya ülkelerine göre son beş yılda neredeyse üç katına çıktı. Bu durum,  Avustralya ve ayrıca 15 Asya ülkesinin Pekin ile Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık' a  (RCEP) katılmasını sağladı, ancak ABD ile ortaklığa gitmediler. Bu Çin^ önemli bir diplomatik zaferiydi.

Şimdi, Çin ve Türk ticaretindeki kuantum sıçramasının Pekin'in Batı Asya'daki siyasi etkisini artırması muhtemel görünüyor.

Çin devlet televizyonuna ait İngilizce yayın yapan bir televizyon haber kanalı, Pekin Kış Olimpiyatları'nın başlamasına birkaç gün kala bir Türk savaş tüccarı ve soykırım inkârcısını terfi ettirdi.

Vatan Partisi Genel Başkanı ve TBMM Üyesi Doğu Perinçek bir video yayınlayarak, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'na birlik ve destek çağrısında bulundu. Söz konusu videoda Vatan Partisi lideri, olimpiyatlar konusunda cesaret verici birlik mesajları da verdi.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ