• YARIM ALTIN
  4.425,00
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  21,3619
  % 0,16
 • € EURO
  23,0458
  % 0,17
 • £ POUND
  26,9621
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  3,0095
  % 0,45
 • РУБ RUBLE
  0,2651
  % -0,40
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.372,66
  % 5,04

Cumhurbaşkanı Erdoğan yine enflasyonla mücadele mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yine enflasyonla mücadele mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyonla mücadeleyle ilgili mesajlarına devam etti.

Erdoğan Kırşehir'deki Ahi Evran İzinde Esnaf Buluşması töreninde “Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıyı biliyoruz. Raflardaki fahiş fiyatların önüne geçeceğiz” dedi.

Erdoğan etkinlikte şeker pancarı alım fiyatlarını da açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yılki şeker pancarı alım fiyatımız ton başına 420 liradır.” diye konuştu.

Hallerde eş zamanlı denetim yapılmıştı

Erdoğan önceki hafta da benzer mesajları vermiş, bu mesajları takiben Ticaret Bakanlığı hallerde eş zamanlı denetimlere başlamıştı.

Tüketici enflasyonu Ağustos ayında beklentilerin üzerinde yüzde 19,25 seviyesinde açıklanırken, gerçekleşen enflasyona göre reel faiz negatif bölgeye gerilemişti.

Tüketici enflasyonu içinde özellikle gıda grubu dikkat çekti. Gıda enflasyonu yüzde 29 ile 28 ayın zirvesine çıktı. Ağustos ayında tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasındaki makas açılmaya devam ederek yeni rekora ulaştı.

 

TCMB Ağustos için gıda fiyatlarına vurgu yapmıştı

TCMB'nin Ağustos ayı enflasyon değerlendirmesinde gıda fiyatlarının enflasyona katkısına dikkat çekilmişti.

TCMB değerlendirmesinde çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunda yavaşlama kaydedildiğini de belirtmişti.

TCMB'nin değerlendirmesine göre gıda enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve sebze fiyatlarının etkisi belirgin olurken; dünyada ve Türkiye'de etkili olan tarımsal kuraklık tüketici gıda fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi.

Bu değerlendirmelerden sonra TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu katıldığı bir etkinlikte çekirdek enflasyona önem verecekleri sinyalini vermişti.