• YARIM ALTIN
  3.761,00
  % -0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8383
  % 0,10
 • € EURO
  20,3282
  % -1,12
 • £ POUND
  22,7007
  % -1,55
 • ¥ YUAN
  2,7782
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2667
  % -0,70
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.997,63
  % 5,16

Detaylı Petrol Analizi

Detaylı Petrol Analizi

Eray Altıntaş

OILWTI
     Ham Petrol Stokları verisi TSİ ile saat 17:30’da açıklanacak ancak beklentiler bir önceki hafta açıklanan stoklara göre biraz daha olumsuz gibi duruyor.

     Ham Petrol Stokları verisi önemsediğimiz bir veri, eğer beklentilerden düşük bir açıklama olursa, Petrol talebinin artması beklendiğinden,  fiyatlanmalarda pozitif bir fiyatlanma görüyoruz çünkü stokların hızlıca devredildiğini ve üretimin arttığı hatta talep genişlemesinin önümüzdeki dönemlerde de çoğalacağı algısını piyasaya dayatır.

    CITI bank’ın ABD tahvil getirilerinin yükseleceğini öngörüp piyasaya sunması önemli bir görüş.  Buradan çıkan fonların küresel ticaretin beslenmesi için gelişmekte olan birimlere ve üretici – tüketici kredilerine yansıması önemli. Paranın atıl durması ya da realiteyi yansıtmayan hisse- endeks ve bazı türev piyasalarda durması küresel ticareti yakıt açısından beslenmesini zayıflatacaktır.

    Böyle bir senaryoda ise petrol talebi genişleyeceği ve petrol’ün fiyatını beklendiği üzere yukarı taşıyacağı aşikar. Ancak OPEC arz tarafını yükseltirse, burada bir denge seviyesi oluşacaktır.

    Genel beklentim şahsım adına, kısa- orta vadede OPEC’in radikal fiyat ataklarını dizgnleyeceği ve hafif pozitif eğilimli geniş bir volatil dalgalanma ile arz-talep bölgesini besleyeceği yönünde.

    Bu da birçok alım- satım fırsatını beraberinde getiriyor, uzun vadede küresel normalleşme ile birlikte Petrol pozitif görüşümü ise koruyorum.

    Teknik ve günlük olarak baktığımda, beklentilerden çokça sapan HAM PETROL STOKLARI’ verisinin fiyatlarda sert bir dalgalanmaya yol açacağını düşünüyorum, bunda olumlu tarım dışı bekletileri de eklenirse ve veri olumlu gerçekleşirse, yukarı yönlü bir atağı temel taraftan olası buluyorum.

    Teknik olarak incelediğimde ise   20 periyotluk ortalamanın  4 saatlik, günlük inceleme grafiğinde 50 ve 200 periyot ortalamalarını yukarıdan kırdığı ve satış için uygun pozlanmayı oluşturduğunu belirteyim, veri kararsızlığından dolayı fiyatlanmaların belirgin olmayacağı ve olumlu işsizlik-TDI beklentilerinin yukarı yönlü işlemleri desteklediğini bilelim. Yakın vadede Teknik tutarlılığın düşük olduğu WTI işlemlerinde, long ve short pozisyonlarda belirgin olmayan dalgalanma riski artırabilir. Veri öncesi işlemleri riskli olarak görüyorum.

**Burada yer alan bilgiler ve görüşler, tavsiye niteliğinde değil; fikri görüşlerimdir.**