• YARIM ALTIN
  3.466,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6435
  % 0,03
 • € EURO
  19,5417
  % 0,12
 • £ POUND
  22,6389
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  2,6713
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2956
  % 0,04
 • BITCOIN/TL
  313444,478
  % -1,18
 • BIST 100
  4.980,56
  % -0,39

DEVLETLER TWİTTER ÜZERİNDEN HAK İHLALİ Mİ YAPIYOR?

DEVLETLER TWİTTER ÜZERİNDEN HAK İHLALİ Mİ YAPIYOR?
——– PARAKULE.COM ——–

2021 Yılı Haziran ve Ocak ayları arasındaki taleplerin %95’i Japonya, Rusya, Türkiye, Hindistan ve S.Kore olmak üzere birçok hükümet sosyal medya platformu olan Twitter üzerindeki bazı paylaşımların geri alınmasını talep etti.

Twitter, hükümetlerin 2021 ocak ve haziran ayları arasında rekor sayıdaki hesaplardan içerik kaldırma taleplerinde bulunduğunu ve taleplerin %95’ini beş ülkeden geldiğini açıkladı.

Twitter Salı günü yaptığı açıklamada, altı ay içinde 196 bin 878 hesaptan içerik kaldırılmasına ilişkin 43 387 yasal talep geldiğini ve bu sayının 2012 yılında şeffaflık raporlarını yayınlamaya başlamasından bu yana geçen raporlama dönemindeki en yüksek içerik kaldırma talebi olduğunu vurguladı.

İçerik kaldırma taleplerinin çoğu Japonya’dan gelirken, onu Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore izledi. Twitter kullanımı,  Çin ve Kuzey Kore’de dahil olmak üzere çok sayıda ülkede yasaklanmış durumda.

Twitter Küresel Kamu Politikası ve Yardımlaşmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sinead McSweeney yaptığı açıklamada, ‘’ Dünya hükümetlerinin artan şekilde içerik silme yönünde müdahalede bulunması ile benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayız.’’ dedi.

‘’Gizliliğe ve ifade özgürlüğüne yönelik bu tehdit, tüm dikkatimizi vermemiz gereken son derece endişe verici bir durumdur.’’ diye de ekledi.

Sosyal medya platformu olan Twitter, belirli ülkelerdeki içeriğin’’ erişimi engellediğini’’ ya da hesap sahiplerinden paylaşılan içeriklerin bir kısmını veya tamamını bu dönemde küresel hukuki taleplerin %54’üne yanıt olarak kaldırılmasını istediğini belirtti.

Bu tür talepler konusunda ilk üç talep sahibi ülke Japonya, Brezilya ve ABD olurken, üçü de tüm taleplerin %87’sini oluşturmaktadır.

Hesap kısıtlaması veya içerik kaldırılması ile ilgili talepler Twitter’dan, hukuk davalarında taraf olmayanlar veya ceza davalarındaki davalılar adına hesap bilgisi isteyen üçüncü taraflardan gelmektedir.

Sosyal medya devleri, kendi platformlarında izin verdikleri kurallar üzerinden global hükümetlerin ve düzenleyici kurumların devamlı incelenmesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

2021 yılında Twitter, içerik moderasyonu ve düzenlemeler konusunda Hindistan’dan Nijerya’ya kadar hükümetlerin bu yönlü baskıcı talepleri ile karşı karşıya kaldı.

Twitter, Facebook ve Google gibi şirketler ile birlikte, platformunda yer alan yanlış bilgiler ve şiddet içerikli söylemlerle nasıl mücadele ettiği konusunda ABD ve bazı diğer ülkelerin eleştirilerine maruz kalmıştı.

Twitter’ın yapmış olduğu araştırma verilerine göre, yasal taleplerde belirtilen hesap sayısı bir önceki 6 aya ait 131.933 hesaptan neredeyse %50 oranında arttı.

Şirket 2021 yılının Temmuz ayında dünya genelinde, gazeteciler ve haber kanalları tarafından yayınlanan içeriklerin geri çekilmesi yönünde bir artış olduğunu ancak bu tür haberlere maruz kalan hesap sayısının son raporlama dönemine göre %14 oranında azaldığını duyurdu.

Raporda ayrıca, Twitter’da hükümet yetkililerinden, hesap bilgilerinin tutulmasına yönelik olan taleplerin, bir önceki rapora göre yaklaşık yüzde 4 oranında azaldığı da bildirildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının, bir soruşturma ile ilgili bilgilerin geçici olarak kaydedilmesi için Twitter’daki hesap bilgilerinin korunmasını talep ediyorlar.

Araştırma ve soruşturma kapsamında olan bu tür suç oluşturabilecek durumların yetkili makamlara, kaydedilen bilgileri yasal olarak vermesi, arama emri ve benzeri türden yasal işlemler için zaman kazandırdığı bilinmektedir.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ