Merkez Bankası (TCMB) dolar/TL'deki dalgalanma ile birlikte yaşanan sert yükselişlerin ardından, döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden "tamamen uzak", sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiğini açıkladı. TCMB'den yapılan "Piyasa Gelişmelerine İlişkin Basın Duyurusu" başlıklı açıklamada, "TCMB'nin uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir" denildi ve açıklama şöyle devam etti:

Reuters Döviz  23/11/2021     6 GÜN ÖNCE

"Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir."

Banka şirketleri ve vatandaşları "aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak" olası kayıplara karşı uyarılması için bu açıklamayı yaptığını da belirtti.

TCMB'nin açıklaması TL'de tarihin en büyük günlük değer kayıplarından birinin yaşanması ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduğunu yinelemesi sonrası bu sabah güne 11.4 civarında başlayan dolar/TL en yüksek 13.45 seviyesine kadar yükseldikten sonra saat 1808 itibarıyla 12.6310/12.8480 seviyesinde işlem görüyor.

TL bugün bir ara %15'e ulaşan değer kaybı ile tarihinin en büyük günlük kayıplarından birini yaşıyor. TL'nin aynı saat itibarıyla günlük kaybı %10 civarında.

Dünyanın pek çok ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken, Türkiye'de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar/TL sert dalgalanmalarla birlikte yükseliyor. Dolar/TL'de aralıksız yükseliş 11'inci gününde.