• YARIM ALTIN
  4.818,00
  % 0,66
 • AMERIKAN DOLARI
  23,4344
  % 1,39
 • € EURO
  25,3011
  % 0,90
 • £ POUND
  29,5511
  % 0,93
 • ¥ YUAN
  3,2874
  % 1,16
 • РУБ RUBLE
  0,2833
  % 0,54
 • /TL
  %
 • BIST 100
  5.536,13
  % -0,32

Dünya Çin’e uçmayı bırakıyor

Alman hava yolu firması Lufthansa Group'a bağlı hava yolu şirketleri, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle Çin'e tüm uçuşlarını 9 Şubat 2020’ye kadar durdurma kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada, “Lufthansa, SWISS ve Austrian Airlines Çin ana karası ile karşılıklı tüm uçuşları 9 Şubat'a kadar askıya alacak. Operasyonel nedenlerle Çin'e yapılan uçuşlara yönelik rezervasyonların kabulü şubat ayının sonuna kadar askıya alınacak.” ifadesine yer verildi.

Kanada Havayolları Air Canada, Pekin ve Şanghay’a tüm uçuşları iptal etti

Çin’de başlayarak yayılan koronavirüs salgını nedeniyle uçak seferlerini iptal eden havayolu şirketlerine Kanada Havayolları Air Canada da katıldı. Air Canada Çin'e, Toronto, Vancouver ve Montreal'den haftada 33 uçuş gerçekleştiriyor. Şirketin açıklamasında Pekin ve Şanghay'a tüm uçuşların 29 Şubat 2020 tarihine kadar durdurulacağı, sonrasında ise kararın güncelleneceği bildirildi.

El Al da Çin seferlerini durdurdu

Öte yandan İsrail'in ulusal havayolu El Al da, Çin uçuşlarını durdurdu.
 El Al, Çin'in başkenti Pekin'e yaptığı seferleri durdurduğunu açıkladı. 25 Mart'a kadar seferlerin askıya alındığını açıklayan şirket, o tarihten sonra yeniden değerlendirme yapılacağını bildirdi.
Bugün Pekin'den Tel Aviv'e gelecek uçağının planlandığı gibi yapılacağını ve sonra da seferlerin durdurulacağı ifade edildi.

Air India ve Indigo da Çin seferlerini askıya aldı

Bu arada Hindistan'ın ulusal havayolu Air India ile Indigo Havayolları da Corona virüsü nedeniyle Çin seferlerinde yeni bir düzenlemeye gitti. Air India'dan yapılan açıklamada 14 Şubat'a kadar Şangay seferlerinin durdurulduğu, Hong Kong seferlerinin ise azaltılacağı duyuruldu. Şirket ayrıca; yapılacak seferlerde uçuş ekiplerinin N95 maskelerini takacağını açıkladı. Indigo ise Çengdu ve Hong Kong seferlerini durdurduğunu açıkladı.

Gürcistan ve Ukrayna Direkt uçuşları askıya aldı

Gürcistan, corona virüsü nedeniyle Çin'e direkt uçuşların askıya alındığını açıkladı. Gürcistan Sivil Havacılık Ajansı tarafından yapılan açıklamada, kararın virüsün Gürcistan topraklarına girmesini önlemek için önleyici tedbirler çerçevesinde alındığı belirtildi. Çin tarafının Gürcistan Sivil Havacılık Ajansı'nın kararı hakkında bilgilendirildiği kaydedilen açıklamada, “Gürcistan ve Çin arasında doğrudan uçuş yasağı, 29 Mart 2020'ye kadar yürürlükte kalacak” ifadeleri kullanıldı.

THY'den uçuş açıklaması

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün ise, Twitter'dan “Türk Hava Yolları olarak Çin'de ortaya çıkan Corona Virüsü ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlarla gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz. Değerlendirmelere göre sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.