• YARIM ALTIN
  4.487,00
  % 2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0115
  % 0,19
 • € EURO
  21,3833
  % -0,24
 • £ POUND
  24,9742
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  2,8330
  % 0,40
 • РУБ RUBLE
  0,2528
  % 1,50
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.580,67
  % 3,45

Dünyanın en meşhur 10 parkı

Dünyanın en meşhur 10 parkı

İşte dünyaİşte dünyanın en meşhur şehir parkları.nın en meşhur şehir parkları…

Gülhane Parkı – İstanbul

Gülhane Parkı, İstanbul'un Fatih ilçesinin Eminönü semtinde yer alan tarihî bir parktır. Alay Köşkü, Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında yer alır.

Park Güell – Barselona

1900-1914 tarihleri arasında, Güell ailesi tarafından soyluluk göstergesi olarak yaptırıldı. Park, 1923'ten sonra halka açıldı. Ana girişte taştan yapılmış, mantarları anımsatan kubbe biçimli çatıları olan iki yapı bulunuyor. Yapıların birinde kule mevcut.

İngiliz Bahçesi – Münih

Dünyanın en büyük şehir parklarından biri olarak kabul edilen Almanya’daki İngiltere İngiliz Bahçesi (Englisher Garten) 18.yy’dan beri Münihlilere şehir parkı olarak hizmet veriyor.

Central Park – New York

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehri Manhattan ilçesinde yer alan 3382 dönüm bir park. Yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Birleşik Amerika'da en çok ziyaret edilen kent parkı.

Chapultepec Parkı – Meksiko

Chapultepec veya diğer kullanılan adıyla Chapultepec Ormanı, Meksika'nın başkenti Meksiko'da yer alıyor. 6,78 km²'den fazla yüz ölçümüyle Amerika kıtasının en büyük parkı. Miguel Hidalgo beldesinde, Paseo de la Reforma üzerinde bulunuyor.

Hyde Park – Londra

Hyde Park, Londra'daki Kraliyet Parkları'nın en büyüğü. Bitişiğinde Kensington Bahçeleri var. 150 hektarlık bir alanı kaplayan bahçeler bölümünde kral Alex adına heykel bulunuyor. Park bölümünde de “Su” olarak bilinen bir gölü içine alıyor.

Ueno Park – Tokyo

Ueno Parkı, Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Ueno semtinde bulunan bir park. 1873 yılında eskiden Kan'ei-ji tapınağına ait bir arazide inşa edildi. Park, birçok önemli müzeye ev sahipliği yaparken, parkta ilkbaharda sakura ve hanami kutlamaları yapılıyor.

Goldengate Parkı – San Francisco

Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya, San Francisco'da bulunan Golden Gate Parkı, 1.017 dönümlük kamu arazilerinden oluşan büyük bir kentsel park. Golden Gate Park'ın gelişimini denetlemek için 1871 yılında başlayan San Francisco Rekreasyon ve Parklar Bölümü tarafından yönetilmektedir.

Ibirapuera Parkı – Sao Paulo

Ibirapuera Parkı, Brezilya'nın São Paulo şehrinin en büyük ikinci parkı. Parkta eğlence yerleri, koşu ve yürüyüş alanları, gölet ve toplantı salonu yer alıyor.

Vondelpark – Amsterdam

Vondelpark, Amsterdam, Hollanda'da 47 hektarlık bir halka açık kent parkı. Amsterdam-Zuid ilçesinin bir parçası ve Leidseplein ve Museumplein'in batısında bulunur.