• YARIM ALTIN
  3.768,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8326
  % 0,02
 • € EURO
  20,1922
  % -0,10
 • £ POUND
  22,6523
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  2,7762
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2653
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  431122,500
  % 0,18
 • BIST 100
  4.714,24
  % -4,38

Elon Musk etkisi geri mi döndü? Şaka temalı kripto paralar tek bir tweet ile yükselişe geçti

Elon Musk etkisi geri mi döndü? Şaka temalı kripto paralar tek bir tweet ile yükselişe geçti

Elon Musk etkisi geri mi döndü? Şaka temalı kripto paralar tek bir tweet ile yükselişe geçti

Kripto para piyasalarında “şaka coin'leri” olarak bilinen köpek temalı kripto varlıklarından bazıları günün erken saatlerinde önemli yükselişler gördü. Bunlar arasında Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu'nun (SHIB) yanı sıra daha az bilinen Baby Dogecoin (BABYDOGE) ve Baby Floki de (BABYFLOKI) bulunuyordu. 

Hemen hemen aynı zaman diliminde yükselişe geçen bu kripto varlıklar üzerinde yine Elon Musk’ın etkisi olduğu görüldü. Tesla CEO’su yeni haftanın ilk saatlerinde attığı bir tweet ile yükseliş hareketini tetiklemiş oldu. Elon Musk tarafından atılan tweet’te karakterle resmedilmiş bir köpek görselinin elinde roket ikonu bulunuyordu. Şaka coin topluluğu ise bu tweet’in ardından köpek temalı coin’lerde hızlıca alışa geçtiler.

 

Elon Musk yine devrede

Geçmiş dönemlerde attığı tweetlerle şaka coin’lerinde sert yükselişler gelmesine neden olan etkili ismin bir ara yaptığı paylaşımlar etkisini yitirmiş gibi gözükse de son paylaşımı ilgi çekmiş gibi duruyor. Günün ilk saatlerinde attığı tweet’in ardından yazdıkları ise şaka coin’lerine desteğini devam ettireceği mesajını içeriyor gibiydi.

 

Elon Musk etkisi ile yükselişe geçen bu kripto varlıkların son durumlarına bakılırsa özellikle Dogecoin'in yükseliş trendine devam ettiği görülebilir. DOGE, günün ilk saatlerinden bu yana 0,2308 dolardan 0,273 dolara kadar yüksek 18’e ulaşan bir getiri elde ettikten sonra şu an 0,264 seviyelerinde el değiştiriyor.

 

Geçtiğimiz haftalarda yüzde 300’ü aşan değer artışıyla etkileyici bir performans gösteren şaka coin’i Shiba Inu (SHIB) ise 0,00002428 dolardan 0,000029 dolara kadar yükseldikten sonraki son birkaç saatlik zaman dilimi içinde bir düzeltmeye girerek 0,00002694’e kadar düşüş yaşadı ve günlük zirve fiyatından yaklaşık yüzde 6 oranında geriledi.

 

Daha az bilinen ve fiyat etiketlerinde bol sıfırlar bulunan diğer şaka coin’lerinde de benzer oranlarda bir volatilite gerçekleşti.

 

Dogecoin önemli bir kırılım gerçekleştirdi

Haberimiz yayına hazırlanırken bu 4 kripto varlık arasında SHIB tokeni ve DOGE ön plana çıkıyor. Ekim ayının ilk günlerindeki zirve fiyatından sonra daha düşük zirvelerle yoluna devam eden ve kısa vadeli bir düşüş trendi içine giren Dogecoin, bugün bu trendi bozarak yeni bir yükseliş için önemli bir atak yapmış gibi gözüküyor. Yine de piyasa katılımcılarının bu tür “pump” hareketlerini göz ardı edebilme ihtimali de var. Bu yüzden Dogecoin için grafiklerde 0,2540 dolar üzerinde kalmak önemli gibi duruyor.

 

Diğer yandan bu fiyat yükseltme çabalarının Bitcoin’in ETF onayı sonrası 60.000 dolar bandına geri dönmesiyle aynı zamana denk geldiği görülüyor. Shiba Inu, zaten güçlü bir sosyal medya etkisi yakalamışken NFT pazarına girme haberiyle etkileyici kazanımlar elde etmişti.

 

Buna nazaran en büyük şaka coin’i konumundaki Dogecoin'in fiyat hareketi biraz sönük kalmıştı. Bu etki, DOGE piyasasında en büyük rakibinin fiyat performansına benzer hareketleri tetikleyebilir mi? Özellikle şaka coin yatırımcıları, bu sorunun cevabını merak ediyor olabilir.