Küresel enflasyonun giderek daha fazla can sıktığı dönemlerdeyiz. Bu bakımdan başta Fed olmak üzere büyük merkez bankaları yavaş yavaş “daha şahin” bir duruşa geçiyor.

parakulecom Yazarlar - Doç. Dr. M. Levent YILMAZ  02/02/2022     148 GÜN ÖNCE
-------- PARAKULE.COM --------

Küresel enflasyonun giderek daha fazla can sıktığı dönemlerdeyiz. Bu bakımdan başta Fed olmak üzere büyük merkez bankaları yavaş yavaş “daha şahin” bir duruşa geçiyor.

 

 Ancak pandeminin başında eş anlı yaşanan arz ve talep şokunun fiyatlar üzerindeki etkileri ile baş etmek kolay değil. Zira bir yandan fiyatları baskılamak için sıkılaşmak diğer yandan da istihdama destek vermek için destekleyici politikalar uygulamak gerekiyor. Ancak bugün geldiğimiz noktada küresel enflasyon daha ciddi bir sorun haline gelmiş gibi görünüyor.

Son dönemde küresel enflasyonist baskının ağırlıklı olarak maliyet kanalından geldiğini görüyoruz. Bu noktada da başta enerji emtiaları olmak üzere emtia fiyatlarının oluşturduğu baskının bir süre daha bizimle olacağı gerçeğini kabullenmekte fayda var. Bu savımı destekleyen en önemli verilerden birisi Bloomberg Emtia Spot Endeksi.

Endekste enerji, metal ve tarım ürünlerinin yer aldığı 23 farklı emtia var. Aşağıda bu emtiaları ve söz konusu endeksteki ağırlıklarını görebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere yukarıdaki endeks küresel emtialardaki gelişmeleri takip etmek açısından oldukça kapsamlı bir içeriğe sahip. Bu bakımdan endeksin hareketleri önümüzdeki döneme ilişkin fikir vermesi açısından son derece önemli. Son veriye göre önümüzdeki dönemde emtia fiyatları kanalından gelen baskı daha da artacağa benziyor. Zira Bloomberg Emtia Spot Endeksi tarihi yüksek seviyelere ulaştı. Endeks, Ocak ayında 546,83 seviyesine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Endeksin hareketini aşağıdaki grafikten izlemek mümkün.

Detaylara baktığımızda; önümüzdeki dönemde yakından takip etmemiz gereken en önemli emtiaların başında petrol ve doğalgaz geliyor. Çünkü her ikisini de yukarı itecek hem teknik hem de jeopolitik meseleler hala masada. Ukrayna krizi nedeniyle yaşanan jeopolitik riskler ve Teksas’taki hava koşullarının üretimi aksatma ihtimali petrol fiyatlarını varil başına 90 dolara kadar itti. Diğer yandan yine Avrupa kıtasındaki enerji piyasası gelişmeleri ve Rusya’nın izlediği gaz politikası da doğalgaz fiyatlarının oldukça yüksek seyredeceği bir döneme işaret ediyor. Özetle önümüzdeki dönem için enflasyonist baskının etkileri ekonomileri olumsuz etkilemeye devam edeceğe benziyor.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ