• YARIM ALTIN
  3.452,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6393
  % 0,00
 • € EURO
  19,4958
  % 0,43
 • £ POUND
  22,5802
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  2,6379
  % 0,37
 • РУБ RUBLE
  0,3059
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  319370,540
  % 1,58
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

Emtia fiyatlarında ‘tapering’ düşüşü ufukta mı?

Emtia fiyatlarında ‘tapering’ düşüşü ufukta mı?

2013 yılında varlık alımı azaltımı (tapering) tartışmalarının başlamasıyla Bloomberg Emtia Endeksi 52 yılın en uzun düşüş serisine girmişti. Fed'in varlık alımı tartışmalarına yeniden başlamasıyla emtialarda ikinci düşüş ufukta mı?

Fed yetkilileri arasında varlık alımı azaltımı konuşmalarının başlamasıyla beraber emtia fiyatlarında yılın geri kalanında kayda değer bir düşüş yaşanması olası görünüyor.

2013 yılında varlık alımı azaltımı konuşmaları başladıktan sonra Bloomberg Spot Emtia Endeksi 2014 ve 2015 yıllarını da düşüşle kapatarak 1961’den bu yana en uzun düşüş serisini gerçekleştirmişti. Emtiaların kayıp yaşadığı yılların hepsinde de doların kuvvetlendiği görülmüştü.

26-28 Ağustos arasında gerçekleşecek Jackson Hole toplantısı düşünüldüğünde varlık alımının azaltılacağına dair işaretlerin güçlenmesi emtia fiyatlarını etkileyebilir, fakat daha önce 2016-2017 yılları arasında Fed’in fonlama faiziyle beraber emtia fiyatlarının da yükseldiği görülüyor. Bu da tarihin her zaman tekerrür etmeyebileceğini hatırlatıyor.

 

 

 

Fed Haziran'da varlık alımı azaltımı tartışmalarını başlatmıştı

Fed, Haziran ayı toplantısında beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmemiş, fakat 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı görerek daha şahin bir görünüm tablosu çizmişti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Haziran toplantısı sonrasında yaptığı bir açıklamada, Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantıda varlık alımı azaltma tartışmalarını resmi olarak başlattığını söylemişti

Enflasyon hedeflerine ulaşmak için politikaların düzeltmeye ihtiyacı olduğunu belirten Bullard, varlık alımı azaltımına ilişkin tartışmaların gelecek haftalarda devam edeceğini vurgulamıştı.

Fed’in gerektiği zaman politika düzeltmesi yapmak için hazır olması gerektiğini söyleyen Bullard, 2021 ve 2022 yılında yüzde 2 üzerine enflasyon hedefine ulaşılacağını da belirtmişti.

 

Bullard: Varlık alımı azaltımı için doğru zamandayız

Temmuz ayı başında yaptığı bir diğer açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri hazır olduğu zaman hareket için hazır olduklarını belirten Bullard, “Bunu çok dikkatli ve yumuşak bir şekilde yapmak istiyoruz ama varlık alımının azaltılması için iyi bir durumdayız. Bunu hemen yarın yapmamıza gerek yok ama harekete geçmek için iyi bir durumdayız” demişti.

Fed Başkan Yardımcısı Clarida'dan şahin açıklamalar

Son olarak Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, çarşamba günü yaptığı bir açıklamada Fed’in ekonomiyi desteklemek için uyguladığı parasal destekleri geri çekme yolunda olduğunu ve bu yılın sonlarına doğru varlık alımını da azaltmaya başlayacağını söyledi.

Delta virüsünden kaynaklanan risklerin olduğunu kabul etmesine rağmen ekonomide parlak bir görünümden bahseden Clarida, “Federal fonlama faizini artırmak için gerekli koşullar 2022’nin ortalarına doğru sağlanabilecek” dedi.

Clarida ile birlikte Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, istihdam rakamlarında iyileşme sağlandığı sürece varlık alımının kademeli olarak azaltılması gerketiğini söylerken San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise varlık alımı azaltımının bu yıl ya da 2022’nin başlarında başlayabileceğini belirtti.

bloomberght