• YARIM ALTIN
  3.457,00
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6441
  % 0,01
 • € EURO
  19,5574
  % 0,02
 • £ POUND
  22,7295
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  2,6648
  % -0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2964
  % -0,86
 • BITCOIN/TL
  317285,211
  % -2,04
 • BIST 100
  4.940,90
  % -0,34

Enerji fiyatlarındaki artışa tepkiler yükseliyor

Enerji fiyatlarındaki artışa tepkiler yükseliyor
——– PARAKULE.COM ——–

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın klasik ekonomi yaklaşımından farklı olarak uyguladığı düşük faiz politikasıyla beraber, Aralık ayında yaşanan döviz kurundaki artışın ardından enflasyon, Ocak ayında yaklaşık %50'ye fırladı. Bu durum hayat pahalılığını yükseltirken vatandaşın geçim sıkıntısı yaşamasına da sebep oldu.

Hükümet, yaşanan kargaşaya tepki olarak asgari ücreti bu yıl % 50 oranında artırdı. Ancak aynı zamanda, ithalat fiyatlarındaki oynaklığının yanı sıra doğalgaz, elektrik enerjisi, benzin ve yol geçiş ücretleri fiyatlarını yükseltti ve bu durum, hanehalkı bütçelerini zorlamış ve yoksulluğu derinleştirmiş oldu.

Aleviler ise, elektrik zammına tepki olarak ibadet yerleri Cemevlerinin elektrik faturalarını ödememe kararı aldı. Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, bir Cemevine gelen 30 bin liralık elektrik faturasını paylaştığı Twitter’ dan yaptığı açıklamada, “Gel ve elektriğimizi kes. Cemevilerimiz iş yeri değil, ibadethanemizdir.” dedi.

Bazı lokanta ve restoran sahipleri de, sosyal medya paylaşımlarında, pencerelere balonlu elektrik faturalarını gösteren afişler astı. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bazı hanelerin elektrik faturalarının kiraları kadar yüksek olduğunu belirterek, Twitter’da yaptığı paylaşımda “Vatandaşın evine kira bedeli kadar, iş yerine ise kiranın çok üstünde fatura geliyor. Millet ne yapacağını şaşırdı. Vatandaşın dayanacak gücü kalmadı. Derhal zamları geri çekin!” yazdı.

BELEDİYELER ENERJİ ZAMLARININ DÜŞÜRÜLMESİNİ TALEP ETTİ

Hükümet, kredi, ihracat ve yatırımın ülkenin enflasyonu atlatmasına yardımcı olacağını söylese de, döviz karşısında TL’ nin rekor değer kaybı ve yükselen fiyatlar, en geç 2023 yılının Haziran ayında yapılması planlanan seçim öncesinde Erdoğan'ın kamuoyu yoklama notlarını vurmuş durumda.

Pazartesi günü A Haber’ e konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturalarıyla ilgili alınacak yeni bir tedbirin “çok yakında” duyurulacağını söyleyerek, “Vatandaşlarımızın enflasyonla ezilmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da bulunduğu 11 şehrin belediye başkanları, enerji zamlarının “dayanılmaz” yükünü hafifletmeleri için hükümetin harekete geçmesini istediler. Belediye başkanları yayınladıkları ortak bildiride, “Önemli maliyet artışları şu anda yerel idarelerin hizmet sağlamasını zorlaştırmaktadır.” belirttiler.

Belediye başkanlarının talepleri arasında, belediyeler tarafından kullanılan akaryakıt için KDV ve özel tüketim vergisi muafiyeti ile toplu taşıma gücü ve doğal gaz kullanımına yönelik tarifelerin düşürülmesi yer aldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ

Doktorlar ve sağlık personeli, özlük haklarının ve kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi için ülke çapında bir günlük iş bırakma eylemi düzenledi.

Bozulan yaşam standartlarından da şikâyet eden sağlık çalışanları, Omicron COVID-19 salgını ve hasta memnuniyetsizliği nedeniyle daha sert bir çalışma ortamıyla karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.

İstanbul'daki protestoda görevli 46 yaşındaki Aile Hekimi Deniz Devrim, “Bizlerde geçinemiyoruz. Maaşlarımız herkes gibi ciddi şekilde eridi ve aynı zamanda biz, mesleğimizi çok riskli bir ortamda gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” dedi. 

Sağlık çalışanları Ankara'da da grevdeydi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde yaklaşık 300 kişilik sağlık çalışanı toplandı. Grup adına konuşan Ankara Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu üyesi Dr. Volkan Tümer, son derece uzun çalışma saatleri, düşük ücret ve sınırlı özlük haklarından şikâyet ederek, “Haklarımızı güvence altına alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ