• YARIM ALTIN
  3.431,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6573
  % 0,04
 • € EURO
  19,4583
  % 0,21
 • £ POUND
  22,5437
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6366
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3082
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  320416,503
  % 4,36
 • BIST 100
  4.977,64
  % 0,31

ENFLASYON, PARA POLİTİKASI VE TÜİK

ENFLASYON, PARA POLİTİKASI VE TÜİK

Merakla beklediğimiz Haziran ayı enflasyon verisi geldi. TÜİK’in hesaplamalarına göre bu ay TÜFE yıllık %17,53, aylık ise %1,94 oranında artış gösterdi. Maalesef son TÜFE verisi ile beraber “Enflasyon Nisan’da zirve yapar ve sonrasında dezenflasyonist süreç başlar” beklentisi de rafa kalkmış oldu.

Diğer yandan Yİ-ÜFE tarafındaki durum giderek daha düşündürücü oluyor. Yİ-ÜFE aylık %4,01 arttı. Böylelikle yıllık artış %42,89’a yükselmiş oldu. TÜFE ile Yİ-ÜFE arasındaki farkın %25,63’e yükselmesi önümüzdeki dönemde maliyet kanalından gelecek baskının giderek artacağının habercisi. Önceki tecrübelerimiz bize; “TÜFE’nin Yİ-ÜFE’yi yakınsadığını” söylüyor. Bir de buna bir türlü düşmeyen gıda fiyatlarının baskısını eklersek önümüzdeki dönemin enflasyon açısından belirgin yukarı yönlü riskler içerdiğini hatırlatmakta yarar var.

Elbette enflasyonun para politikasına da yansıması var. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu metinlerinde yer alan; “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.” ifadesinden yola çıkarak; bir süre faiz indirimi görme ihtimalimizin ortadan kalktığını söylemek mümkün. Görünen o ki TCMB’nin 29 Nisan’da yayınladığı Enflasyon Raporu’ndaki tahminlerden yola çıkarak yaptığı iletişimi gözden geçirmesi gerekecek. Çünkü son enflasyon verisi ve beklentiler enflasyonun TCMB Enflasyon Raporu’ndaki dezenflasyonist patika beklentisinden giderek daha fazla uzaklaşıldığını gösteriyor.

Enflasyondan söz etmişken TÜİK’e de bir atıf yapmakta yarar var. Haziran ayı enflasyon verisi açıklanmadan önce memur ve emekli maaş zammına etki edeceği için “TÜİK’in veriyi aşağı yönlü oynayacağına” ilişkin bir tezvirat başlamıştı. Ancak oluşturulan bu yersiz algının yerine TÜİK, bu ay önceki aylardan daha yüksek bir enflasyon rakamı açıkladı. Yani iddiaları boşa çıkarmış oldu. Bu bakımdan merdiven altı enflasyon hesaplayıcılarının kurumun imajına zarar vermesine izin vermeden bırakalım da TÜİK işini yapsın.