• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,7810
  % -0,14
 • € EURO
  20,4329
  % -0,08
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7700
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2719
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  447432,394
  % 3,27
 • BIST 100
  5.191,83
  % -0,75

Ethereum Altair güncellemesine 48 saatten az kaldı ancak düğümlerin yüzde 30’unun henüz hazır olmadığı görülüyor

Ethereum Altair güncellemesine 48 saatten az kaldı ancak düğümlerin yüzde 30’unun henüz hazır olmadığı görülüyor

Ethereum’un ana ağındaki Altair güncellemesine doğru yaklaşılırken, ağdaki düğümlerin (nodes) tamamının henüz hazır olmadığı görülüyor. Bu tip güncellemelerde düğümlerin mutlak çoğunluğunun istemcilerini güncellemesi gerekiyor ancak Nodewatch’un sağladığı verilere göre, şu anda düğümlerin yaklaşık yüzde 30’u senkronize olmamış durumda.

Ethereum için sunulacak olan Altair güncellemesi tamamen doğrulayıcılara (validators) yöneliktir ve genel kullanıcılar için hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Güncelleme yalnızca beacon chain konsensüs mekanizmasını etkiliyor. Kullanıcılara ek olarak, güncellemelerin sözleşmeler üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değil.

Kullanıcıların doğrulayıcı olarak hareket etmeleri halinde, Ethereum’un resmi blog sayfasında bulabilecekleri yazılımlarının en son sürümünü indirmeleri ve her zamanki gibi düğümlerini yeniden başlatmaları gerekmektedir.

Düğüm sahipleri, yazılımın en son sürümüne güncelleme yapmamaya ve yükseltilmiş zincire geçmeyeye karar vermeleri halinde, Ethereum‘da bir güncelleme gerçekleştikten sonra eski zincirle senkronize olurlar. Uyumsuz zincir üzerinde çalışan düğümler, kullanıcıların ödedikleri işlem ücretlerini, ağ ödüllerini alamazlar. Eski ağda çalışan doğrulayıcılar, güncellenmiş ana ağ ile ilgili olarak güncellenmiş konsensüse katılmadıkları için cezalandırılar.

Ethereum topluluğu ağda hangi değişikliklerin yapılması gerektiğine karar verdiğinde, değişiklik ağda çalışan istemciler tarafından yazılır. Beacon chain protokolündeki değişiklikler/güncellemeler belirli bir epoch’ta yayına girer. Örneğin Altair güncellemesi 74240 epoch’ta yayına girecek.

Eski kural kümesine sahip herhangi bir yeni düğüm, yeni işlevler kullanamadan, mevcut ağa katılmadan veya genel olarak kripto para birimini kullanmadan eski zincirde terk edilmiş olarak kalır.