• YARIM ALTIN
  3.769,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8409
  % 0,00
 • € EURO
  20,2059
  % -0,07
 • £ POUND
  22,6680
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  2,7736
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2640
  % -0,22
 • BITCOIN/TL
  431143,622
  % -0,59
 • BIST 100
  4.930,18
  % -1,35

“Faiz Kararı Üzerine – Son..”

“Faiz Kararı Üzerine – Son..”

Yazının başlığında “son” diye yazıyor. Çünkü faiz kararı haricinde de dertlerimiz olduğu gözüküyor. Bundan sonra o dertlere değineceğiz.

Merkez Bankası kararını yorumlamadan önce, söz konusu kararın hangi şartlar altında verildiğini analiz edelim.

– Gelişmiş ülkelerde sert artan talep karşısında enflasyonda yükseliş.
– Enerji ve gıda fiyatları artışı.
– Tedarik zincirlerindeki kırılmalar, navlun fiyatlarındaki yükselişler.
– Fed’in aylık $120 milyarlık varlık alım programını tedrici olarak yavaşlatması.
– Gelişmiş ülkelerde faiz yükselişleri. ABD 10 yıllık tahvilinin yılbaşından bu yana seyri.

Tüm bu şartlar bağımsız olarak hem döviz kurları hem de fiyatlar üzerinde etkili olurken, kur yükselişlerinin enflasyona katkı yaparak yaşanan sorunları sarmal haline getirdiğini unutmayalım. Bu arada gıda ve enerji gibi önemli kalemlerde zamlar dikkat çekiyor. Özetle, enflasyonun düşeceğine dair beklentiler giderek azalıyor.

Son günlerde ABD ve AB ülkelerinden Türkiye ile ilgili gerginlik yaratan açıklamalar geliyor. İç siyasette bir süredir sessizlik varken, orası da ısınmaya başladı diyebilirim. Ayrıca Türkiye’nin mali şeffaflık konusunda negatif değerlendirmeye alındığına dair haber de geldi. Bu da başlı başına bir gerginlik konusu oluşturabilir.

“Yıl sonuma kadar başka faiz adımı atılmamalı..”

Tüm bu saydıklarım ortadayken Merkez Bankası’nın 100 puandan fazla bir faiz düşüşü kararı alması imkansız olarak görenler çoktu. Piyasa da bu kararı satın almıştı. Pas geçmesi gerginliğin makul bir süre azaltılması olacaktı.

Ben ise her canlı yayında “varılması gereken hedef neyse hemen ulaşılsın”diyerek mesaj verdim. Her ay yapılacak indirimlerin fayda vermeyeceği aksine daha büyük zararlar vereceğini düşünüyordum. Bakalım tezim doğru çıkacak mı ? Tabii, Merkez Bankasının indirimleri bitirmiş olduğunu ve yıl sonuna kadar bir daha yapmayacağı düşüncesiyle yazıyorum bunu.

Peki döviz bundan sonra nasıl seyredecek ? Elbette, dalgalanarak yükselmeye devam edecek. Çünkü kurların ateşini sürekli tazeleyen şartlar hala ortada duruyor. Hal böyleyken Dolar/TL’de şu ana kadarki 9.00-9.40 bandındaki yolculuk bir üst bantta devam edecek gibi gözüküyor.  Buna da hazırlıklı olmalıyız.

Karar ve sonrasında gelen açıklama bize gösteriyor ki, Merkez Bankası ve Ekonomi Yönetimi faiz ile ilgili yaklaşımlarında ısrarcı.

Önümüzdeki 6 ayda bir 200 puan civarında bir indirim daha yapılabilir gibi gözüküyor. Ancak, yıl sonuna kadar bir daha yapmaması ve gelecek yıla bırakması en uygun davranış olacaktır.