• YARIM ALTIN
  3.782,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8343
  % 0,03
 • € EURO
  20,1649
  % -0,24
 • £ POUND
  22,5926
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  2,7735
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2652
  % 0,49
 • BITCOIN/TL
  431561,552
  % 0,09
 • BIST 100
  4.816,73
  % -2,30

Fed kararında teşviklerin geri çekilmesi sinyali

Fed kararında teşviklerin geri çekilmesi sinyali

Amerikan Merkez Bankası Fed, küresel piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı.

Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizin bu aralıkta sabit bırakılacağı yönündeydi.

Fed aylık varlık alımlarını 120 milyar dolar olarak devam ettirdi.

Karar metninde varlık alımlarına ilişkin ifadeler de yer aldı. Buna göre ekonominin varlık alımlarını azaltmak için hedeflere doğru ilerleme sağladığı ifade edildi.

Karar metninde ekonomideki ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi.

Metinde konuyla ilgili olarak “Eğer istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru ilerleme beklendiği gibi devam eder ise, varlık alımlarının hızında bir yavaşlatmaya karar vermek yakında gerekli olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Toplantı öncesinde ekonomistlerin en çok odaklandığı konu ekonomik öngörüler, noktasal grafik ve varlık alımlarına yönelik sinyaller olmuştu.

Noktasal grafikte 2022'de faiz artışı bekleyen yetkili sayısı arttı

Fed'in faiz kararıyla birlikte ekonomik öngörüler ve faiz beklenti patikasını ortaya koyan noktasal grafikte yayımlandı.

Buna göre 9 yetkili 2022 yılı için faiz artışı öngörüsünde bulundu. Haziran ayında yayımlanan noktasal grafikte 7 yetkili faiz artışı öngörüsünde bulunmuştu.

Powell kayda değer ilerleme söylemini kullanmıştı

Fed Başkanı Jerome Powell, Ağustos sonlarında Fed’in yıllık Jackson Hole konferansında yaptığı konuşmada, FOMC’nin, işgücü piyasası “açık bir ilerleme” sağlanırken, enflasyon hedefinin de yakalanmasının ardından bu yıl varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğini söylemişti.

Bu süreçte birçok Fed yetkilisi de teşviklerin geri çekilmesine yönelik görüşmelerini açıklamışlardı. Şahin kanat varlık alımlarının azaltılması zamanının geldiğini söylerken, daha güvercin görüşte olan yetkililer ise bunun için daha çok veriye ihtiyaç duyulduğuna işaret etmişti.

Fed yetkilileri daha önce, ekonominin Kovid-19’dan toparlanması ile birlikte enflasyon ve istihdam konusunda “kayda değer ilave ilerleme” gösterene dek tahvil alımlarına devam etme taahhüdünde bulunmuşlardı.

Basın toplantısının gündemi

Powell'ın toplantı sonrası yapacağı basın açıklamasında FOMC’nin varlık alımlarının azaltılmasını görüştüğünü söylemesi ve Başkan’ın açıklamalarının komitenin 2-3 Kasım’daki bir sonraki toplantıda harekete geçebileceği izlenimi yaratması öngörülüyor.

Powell'ın öte yandan son verilerin ardından enflasyon üzerinde durması ve son tüketici anketlerindeki güçlenmeleri işaret ederek Amerikalıların beklentilerinin değişip değişmediğine ilişkin değerlendirmelerde bulunması bekleniyor.

Öte yandan Başkan muhtemelen artan konut fiyatlarından ve hisse senetlerine küresel bazda satış getiren Çin’deki gayrimenkul sektörü krizinden kaynaklanan tehditlere ilişkin soruları da yanıtlayacak.

İki Fed başkanının hisse senedi işlemlerine ilişkin son açıklamaları da muhtemelen Fed politikalarına ilişkin bir inceleme duyuran Powell’a sorulacak.

Enflasyon yüzde 5'in üzerindeki seyrini sürdürüyor

Fed'in gündeminde varlık alımlarının azaltılması olurken, bu kapsamda önemli göstergelerden biri olan enflasyon verisinin yüzde 5 üzerindeki seyri de devam ediyor.

Son gelen Ağustos verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 arttı.

Aylık olarak bakıldığında Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,3 arttığı görüldü. Bu veriye ilişkin ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,4 olmuştu. Aylık veri son yedi ayın en düşük artışını kaydetti ve fiyatlara yönelik yukarı yönlü baskının bir kısmının azaldığına işaret etti.

Çekirdek enflasyon göstergesi olan gıda ve enerji dışı TÜFE yıllık olarak yüzde 4 arttı. Beklenti artışın yüzde 4,2 olması yönündeydi. Çekirdek enflasyon ise aylık yüzde 0,1 artış gösterdi. Buradaki beklenti yüzde 0,3 olarak belirlenmişti.

Çekirdek enflasyon tarafında görülen aylık artış Şubat'tan bu yana en düşük artış olarak kaydedildi.