• YARIM ALTIN
  3.464,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6394
  % 0,02
 • € EURO
  19,4994
  % -0,10
 • £ POUND
  22,6247
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  2,6682
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2952
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  312988,368
  % -1,29
 • BIST 100
  5.002,47
  % 0,05

Fed Ne Dedi, Biz Ne Anlayalım ?..

Fed Ne Dedi, Biz Ne Anlayalım ?..
——– PARAKULE.COM ——–

Herkesin merak ettiği Hazine ve Maliye Bakanı ile gerçekleştirilen toplantının özetini YouTube ‘dan paylaştığım için tekrar etmeyeceğim. Şimdi geçen haftanın en önemli gündem maddesine geçelim: Fed Faiz Kararı ve Açıklamasına.

Her şeyden önce, Fed’in bu toplantıda Mart ayında faiz artıracağına dair bir sinyal vermesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Asıl merak edilen ise Powell’ın 50 baz puanlık bir faiz artırımı konusunda bir işaret verip vermeyeceği idi. Fed Başkanı’nın aynı zamanda bilançonun küçültülmesi sürecine ilişkin de daha ayrıntılı bir yol haritası sunabileceği de tahmin ediliyordu. Öyle de oldu.

“Piyasalar Dalgalanacak, Aman Katkıda Bulunmayalım…”

Gayet iyi hatırlıyorum, Powell birkaç hafta önceki açıklamasında enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacaklarını belirtmiş, ancak “normale doğru giden yol epey uzun olacak” demişti. Buradan hareketle, enflasyon ve büyüme arasındaki ince çizgiyi koruyarak adım atacağını ve söylemlerini de buna göre ayarlayacağını düşünmek zor değil.

Nitekim Fed açıklaması yukarıda bahsettiğim tonlamaya uygun şekilde yapıldı. “Faiz artışlarına yakında başlamak uygun olacak” cümlesi zaten beklenen bir cümleydi. Dolayısıyla açıklamanın ilk anlarında piyasalarda ciddi bir hareket olmadı diyebilirim. Sonra olumsuzluk sertleşti ve piyasalarda ciddi düşüşler oldu.

Sözün özü: Demek ki Mart ayında faizler artacak. Bu arada Mart ayına kadar da varlık alımlarının azaltılması süreci bitecek. Sonra da tamamen kesileceğini düşünebiliriz. Ardından da bilanço daraltma işlemi başlayacak öyle gözüküyor. “Bilanço daraltma kesin değil” diye yorum yapanlar da var. İngilizcenin zarif manevralarından haberdar olmayınca bu tip anlaşmazlıklar oluyor elbette.

Sonuç olarak, Türkiye’nin doğru bir hikaye sunması için 2 aydan az bir vakti kaldı diyebilirim. Önce algıyı bozacak söylemlerden kaçınarak işe başlayabiliriz diye düşünüyorum.

Parakule web sitesinde, abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen tıklayın.

GÜNÜN MANŞETLERİ